Z nemocnic nás odejdou tisíce, napsali lékaři Hegerovi

Tisíce nemocničních lékařů mohou odejít za lepším, pokud jim vláda nenabídne důstojnější podmínky. Ministr Heger jejich požadavky zatím ignoruje, k odchodu se přitom hlásí již čtyři tisíce lékařů.

(čtk)

11.11.2010 15:07

396543_mediafax_michal_kalasek

Ze strany ministra Hegera prý chybí konkrétní odezva i ochota jednat. Foto Michal Kalasek

Lékařský odborový klub (LOK) odeslal ve čtvrtek ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) i všem členům vlády otevřený dopis, v němž varuje před hromadnými odchody lékařů z nemocnic. Hrozí, že se o pacienty nebude mít kdo starat, zejména v regionálních zařízeních. Novinářům to řekl předseda LOK Martin Engel. Uvedl, že za osm týdnů kampaně se k akci Děkujeme, odcházíme připojila už téměř čtvrtina ze šestnácti tisíc nemocničních lékařů. Akce má podporu hlavně v regionech.

„Jsme pobouřeni tím, že naše argumenty se nesetkaly s korektní odezvou státní správy, natožpak s ochotou jednat o našich požadavcích. V otevřeném dopise varujeme před další personální devastací, hospodářským tunelováním a definitivním kolapsem systému péče o zdraví občanů," uvedl Engel.

Řešení už podle odborářů překračuje možnosti Hegera, proto se má zdravotnictvím zabývat celá vláda. Engel připomněl, že všechny politické strany před volbami slibovaly lepší odměňování zdravotníků, mají tedy slib splnit. „Jinak budete vládou nedůvěryhodnou, která pokračuje v tunelování zdravotnictví a jeho devastaci," citoval z dopisu Engel.

Předseda LOK chce oslovit také hejtmany na pátečním jednání Asociace krajů. Podle Hegera leží zajištění péče v regionech právě na nich, podle Engela je to ale zodpovědnost centrálních orgánů.

LOK požaduje pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi. Průměrný plat lékaře je nyní asi padesát tisíc korun, z toho ovšem půlka za služby a přesčasy.

Většina lékařů by podle Engela ráda zůstala, jen málo jich zamíří za hranice, například v sousedním Německu jim nabízejí měsíční plat 3 700 až 4 500 eur (92 tisíce až 110 tisíc korun). Na nedávném veletrhu s nabídkou práce v Německu a Rakousku se o podmínky zajímalo téměř šest tisíc lékařů. Ve skutečnosti ale podle personálních agentur opravdu odejde málokdo.

„Cílem naší akce není organizovat odchody do ciziny, ale aby tu doktoři zůstali a politici se postarali o důstojné podmínky k práci," řekl Engel. Vytkl ministrovi, že s kritikou nízkých platů sice souhlasí, ale nic pro změnu nedělá. Podle Hegera na to nyní nejsou peníze, lékaři mají počkat na reformu. Podle lékařů ale peníze ve zdravotnictví jsou, stačí zastavit „penězovody a korupci".

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek řekl, že stavovská organizace plně podporuje akci nemocničních lékařů. Podporu má i od profesorů ve vědecké radě ČLK, profesora Pavla Pafka a celé chirurgické společnosti či od Sdružení ambulantních specialistů.

Lékaři se na odchod z nemocnic připravují už teď. LOK angažoval advokátní kancelář, která v prosinci shromáždí všechny výpovědi podepsané lékaři, zkontroluje právní bezchybnost a postará se o včasné doručení zaměstnavatelům. Poté poskytne právní podporu těm z odcházejících lékařů, kteří ji z jakéhokoli důvodu budou potřebovat. Pokud lékaři k poslednímu dni roku výpověď podají, z nemocnic odejdou k poslednímu únorovému dni.

Ministr podle svých dřívějších vyjádření věří, že lékaři si odchody rozmyslí. Pokud by ale odešlo kolem dvou tisíc lékařů, už by to byl pro nemocnice problém. Menší oddělení by se musela zavírat, možná i celé nemocnice, aby péče v ostatních zařízeních byla zajištěna dostatečným počtem lékařů.

Kampaň LOK, kterou symbolizuje doktor Exodus (odchod), se rozšířila do všech regionů. Po městech jezdí sanitka způlky bílá a způlky černá jako pohřební vůz. V duchu nadsázky se nesl i dnešní dar šéfu LOK. Ke svátku Martina dostal od kolegů lékařů láhev svatomartinského vína se slovy „víno léčí, my zatím taky".


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.