Rekordní oteplování Arktidy pokračuje, změny čekají i Evropu

Podle nové zprávy amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru je pravděpodobné, že oteplování nejsevernějších částí země bude nevratně pokračovat. Severní polokouli tak čekají další klimatické výkyvy, podobné nedávným tuhým zimám.

(rbs)

25.10.2010 16:01

3732230674_1519e741de_b

Vývoj arktického klimatu ovlivňuje dle vědců i počasí ve zbytku světa. Foto kevindooley, flickr.com

Související

Nové výzkumy amerického Národního úřadu pro atmosféru a oceány (NOAA) ukazují, že oblast Arktidy prochází dramatickým klimatickým vývojem, který je dáván do souvislosti s globální proměnou klimatu. Dle NOAA se Severní ledový oceán nejspíš už nevrátí do stavu známého z dvacátého století.

Ve výroční zprávě Arctic report card, na níž se podílelo devětašedesát předních odborníků, se dále píše, že změny v Arktidě ovlivní nejen lidskou populaci, ale také ekosystémy a vzory počasí i v nejhustěji obydlených částech severní polokoule.

Zvětšování tmavých míst bez ledové nebo sněhové pokrývky na mapě severní polokoule povede podle vědců k další výraznější akumulaci slunečního světla a tepla, a tudíž i k dalšímu oteplování.

Oteplování Arktidy bude pokračovat
„Je velmi pravděpodobné, že oteplování Arktidy bude pokračovat a že budeme i nadále v příštích letech sledovat rekordní hodnoty,“ uvádí hlavní editorka zprávy Jackie Richterová-Mengeová v průvodním komentáři.

V souhrnu pozorování za uplynulý rok NOAA současně dokládá, že změny v Arktidě způsobují pronikání velmi chladného vzduchu z arktických oblastí do Severní Ameriky, Evropy a východní Asie. Loňské velmi studené zimní počasí tak bylo údajně způsobeno právě změnami probíhajícími v nejsevernějších částech planety.

„Jak přicházíme o další části oceánského ledu, tak se to bude pravděpodobně dít stále častěji,“ prohlásil oceánograf Jim Overland. Na prozkoumání spojitosti oteplování Arktidy a tužších zim na severní polokouli pracuje spousta vědců, přesto tomuto spojení prozatím plně neporozuměli, řekl.

Podobný klimatický výkyv, jenž vloni přinesl do Evropy vlnu chladného vzduchu, se udál za posledních sto šedesát let teprve potřetí. „Bylo to velké překvapení. Srovnal bych to třeba s rekordním úbytkem ledu v roce 2007,“ dodal Overland.

Další z netypických událostí, jež byly v uplynulém roce zaznamenány, je nejvyšší teplotní hodnota v Grónsku od doby, co se začalo s pravidelným měřením. Vysoké teploty potvrdily trend zrychlujícího se tání sněhové pokrývky ostrova s rekordním úbytkem ledovcové plochy.

Led taje dál, jeho plocha je třetí nejnižší za třicet let
Na základě těchto nových měření budeme muset přehodnotit naše stávající odhady ohledně zvyšování hladiny moří, prohlásil Jason Box, který se zabývá ledovci v Bydrově polárním výzkumném centru Státní univerzity v Ohiu. Celková ledová pokrývka se zmenšila a zeštíhlila, a dosáhla třetí nejmenší rozlohy za posledních třicet let.

„Abych citovala jednoho z mých kolegů z NOAA: ‚Cokoliv co se uděje ve zbytku světa se poprvé a také nejintenzivněji projeví právě v Arktidě‘,“ prohlásila ředitelka NOAA Jane Lubchencová.

„Nejenže ovlivňují lidi a zvířata, která jsou zde doma, ale zvyšující se teploty v Arktidě, snižující se rozsah permafrostu, ledovců a oceánského ledu má také velmi rozsáhlé následky pro fyzické a biologické systému v jiných částech světa. Arktida je důležitým hnacím kolem klimatu a počasí na celém světě,“ dodala Lubchencová.

Další informace:
NOAA Arctic Report Card: Region Continues to Warm at Unprecedented Rate
McClatchy Newspapers NOAA: Warming Arctic Unlikely to Return to How it Was


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.