Peruánci z Cuzca stávkují proti stavbě přehrady. Jde jim o vodu

Obyvatelé peruánského města Cuzco a provincie Espinar protestují proti stavbě přehrady a zavlažovacího systému, které by zanechaly celý region bez dostatečného přístupu k vodě. Stojí i vlaková doprava na turisticky oblíbené Machu Picchu.

(rbs)

23.09.2010 17:30

A4

Do oblasti Espinar přijíždí ročně tisíce turistů. Foto Nigel Fletcher-Jones, flickr.com

Již třetím dnem trvá odstávka vlakového spojení z města Cuzco ke známé incké citadele Machu Picchu. Nařídily ji peruánské úřady. Stalo se tak kvůli stávce a protestní blokádě místních obyvatel. Lidé žijící v nejhornatější části země se pokoušejí zabránit uskutečnění vládního plánu na stavbu vodního díla a zavlažovacích kanálů, která by obyvatelům nedalekého regionu Espinar významně omezila zásoby vody. 

Podle odhadů uvízlo ve městě Cuzco několik tisíc zahraničních turistů, kteří se chystali Machu Picchu navštívit. Výstražná stávka odborů, univerzitních studentů, ale i indiánských rolníků a jiných skupin by měla oficiálně skončit v noci ze čtvrtek na pátek.

Při násilných střetech mezi policií a demonstranty, které nynějšímu protestu předcházely, byl minulý týden jeden člověk zabit a na čtyřiačtyřicet zraněno.

Podle autorů projektu, jenž nese název Majes-Sigudas II, zajistí dílo závlahu pro přibližně tři sta osmdesát kilometrů čtverečních zemědělské půdy výše po proudu řeky Apurimac v sousedním regionu, kde se peruánská vláda snaží diverzifikovat hospodářství. To je dnes zcela závislé na těžbě nerostných surovin.

Podle odpůrců ale projekt povede k desertifikaci regionů níže po proudu řeky a bude sloužit pouze bohatým farmářům ze sousední provincie, kteří vypěstované plodiny vyvážejí do bohatších částí země.

„Provincie Espinar má svoje vlastní potřeby, které nikdy nebyly uváženy,“ prohlásil Nestor Cuti, který protesty oficiálně vede. „S touto stavbou jsme odsouzeni k tomu, že nebudeme mít dostatek vody pro život.“

Cuti v rozhovoru pro deník Guardian dodal, že tohle je stávka nejen proti přehradě, ale také proti klimatickým změnám. „Víme, že v budoucnu tu bude vody čím dál tím méně. Nemůžeme se již spoléhat na období dešťů. Hladina vody je každým rokem nižší a klimatické změny a globální oteplování naznačují, že situace příští rok bude ještě horší. Nemusíte být chytří, abyste viděli dopady klimatických změn na místní podmínky,“ řekl Cuti doslova.

Protestující kromě blokády dopravy a stávky ve městě Cuzco také napadli nedaleký měděný důl, který je podle nich zdrojem velkého znečištění a ještě zhoršuje již tak špatnou situaci s nedostatkem vody.

Peruánský premiér José Chang řekl, že vláda bude vyjednávat pouze tehdy, až protesty skončí. „Jsme si jistí, že budeme schopni najít řešení, které bude připraveno přímo pro město Espinar,“ dodal Chang.

Peru je jednou z nejnestálejších jihoamerických zemí s častými protesty proti vládním rozhodnutím. Lidé jsou na přístup k vodě obzvláště citliví, protože ledovce v Andách postupně ustupují a hustě obydlené pobřeží je velmi blízko pouště.

Další informace:
The Guardian Machu Picchu train halted over water protests
The Guardian Have the climate wars begun?


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.