USA i EU zpřísňují bezpečnostní pravidla pro hlubokomořskou těžbu

Spojené státy i Evropská unie chtějí kvůli nehodě společnosti BP v Mexickém zálivu zpřísnit podmínky pro udělování povolenek pro hlubokomořskou těžbu. V USA již nová pravidla vstoupila v platnost, Evropa si na ně počká do příštího roku.

(rbs)

14.10.2010 19:19

Gp022e8_layout

Ropná katastrofa, která následovala po dubnové hávárii na plošině BP, zůstane dlouho mementem. Foto Greenpeace

Spojené státy i Evropská unie chtějí po nehodě ropné plošiny společnosti BP v Mexickém zálivu zpřísnit podmínky hlubokomořské těžby a zlepšit její bezpečnost. Vláda USA již důslednější předpisy přijala, a ropné společnosti se tak budou muset znovu ucházet o těžební povolení. EU by měla dle komisaře pro energetiku zákon na přísnější regulaci ropného průmyslu přijmout příští rok.

Vláda Baracka Obamy také v úterý oznámila předčasné ukončení moratoria na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu. Podle amerického ministra vnitra Kena Salazara měl zákaz především zabránit opakování nehody, která je nyní s novými standardy mnohem nepravděpodobnější. Moratorium tak mohlo skončit jedenáct týdnů před plánovaným termínem.

„Ropný a plynový průmysl bude nyní pracovat s novými pravidly, zpřísněným dohledem a regulační politikou, která se bude dynamicky vyvíjet, jak bude pokračovat prosazování reforem, které již byly implementovány,“ prohlásil Salazar doslova.

Podle zástupců ropného průmyslu nové předpisy zpomalí hlubokomořskou těžbu a bude trvat ještě několik měsíců až let, než se na nové podmínky adaptují. Odpůrkyně moratoria, senátorka za Louisianu Mary Landrieu, apelovala na ministerstvo vnitra, aby v udělování nových licencí postupovalo rychle. Ekologická organizace Greenpeace naopak odsoudila předčasný konec moratoria, jež mělo původně trvat až do listopadu.

Nová bezpečnostní pravidla zahrnují zpřísnění technologických standarů pro vybavení plošin, včetně nezbytné certifikace zařízení pro kontrolu úniků ropy. To byl dle analýz hlavní bezpečnostní prvek vrtu, který u plošiny BP selhal. Dále také zavádějí nové pracovní standardy, které by měly omezit lidská selhání.

Evropa se připojí
Evropská komise navrhne nové a přísnější podmínky pro hlubokomořskou těžbu v první polovině roku 2011. Oznámil to ve středu eurokomisař pro energetiku Günter Oettinger. Evropská unie do té doby nebude vyžadovat podobné moratorium jako v USA. Toto rozhodnutí bude na národních vládách, dodal Oettinger.

Nová pravidla se zaměří na striktní prověrky před udělováním těžebních povolenek a budou po všech společnostech požadovat doložení toho, že budou moci zaplatit všechny potenciální škody způsobené možnými nehodami.

„Doufáme, že na jaře příštího roku budeme mít hotové návrhy zákonů,“ řekl Oettinger novinářům a dodal, že legislativa bude muset být schválena národními vládami a parlamenty.

Evropská komise bude v nové legislativě také nejspíše požadovat dodržování striktnějších pravidel nejen od společností, které těží v jejích vodách, ale také od evropských společností těžících jinde ve světě.

Největším oponentem nových pravidel bude pravděpodobně Velká Británie, jejíž společnosti těží ropu v hlubokých vodách Severního moře. Britská vláda již vytvořila speciální poradenskou komisi, vedenou zástupci velkých ropných společností, která by měla evropské legislativní změny projednávat.


Další informace:
Reuters Government lifts ban on deepwater drilling, sets new rules
Reuters EU plans to tighten rules on offshore oil drilling
The Guardian Brussels plans strict new controls for offshore oil drilling
Daily Telegraph North Sea oil companies angry at new EU rules


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.