Ambrozek se vzdal kandidatury na zástupce hejtmana

Libor Ambrozek se v souvislosti se zneužíváním poslaneckých náhrad rozhodl nekandidovat na funkci náměstka hejtmana Jihomoravského kraje. Michal Hašek uvítal, že se Ambrozkova nominace nestane terčem útoku na novou krajskou koalici.

(vd)

26.08.2010 18:30

86393_mediafax_mikulas_krepelka

Libor Ambrozek postavil část domu za poslanecké náhrady. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Lidovecký exministr Libor Ambrozek se stal dalším politikem, který si poslaneckými náhradami pomohl k novému bydlení. Poté, co na případ upozornila média, se ve čtvrtek exministr rozhodl rezignovat na všechny veřejné placené funkce.

„Vzhledem ke spekulacím, které se objevily v tisku v souvislosti s mým rodinným domem a tzv. zneužíváním poslaneckých náhrad, a abych předešel eskalaci mediální kampaně na toto téma, která nemá jiný cíl než poškodit KDU-ČSL a vzniklou koalici v Jihomoravském kraji, rozhodl jsem se nekandidovat na funkci náměstka hejtmana Jihomoravského kraje ani na žádnou jinou placenou veřejnou funkci,“ uvedl Libor Ambrozek v tiskovém prohlášení.

Na případ upozornily čtvrteční Hospodářské noviny, které uvedly, že Ambrozek neumí uspokojivě vysvětlit, kde vzal deset milionů korun na svůj nový dům v Kyjově. Deník na základě svých propočtů vyslovil předpoklad, že exposlanec zneužíval poslanecké náhrady.

„Měli jsme byt v Praze, který jsme prodali. Moje žena ze svých podnikatelských aktivit měla dva miliony korun a potom to byly příjmy z vypořádání dědictví po dědovi a zbytek byly úspory," řekl Hospodářským novinám původně Ambrozek.

Hospodářské noviny napsaly, že Ambrozka žádaly o vysvětlení, které náhrady přesně čerpal a zda je skutečně zneužíval k běžným životním potřebám, místo toho, aby je použil k jejich zákonnému účelu. Politik již nicméně na další jejich dotazy nereagoval. Přiznal se nakonec serveru iDnes.cz.

„Přiznávám, že co jsem nepoužil na poslanecké výlohy, jsem použil na stavbu domu. Část náhrad jsem použil v podobě úspor," přiznal Ambrozek serveru iDnes.cz. Není jediným poslancem, který takto postupoval.

Mnozí z lidovců se podivovali nad jednáním svého kolegy. „Já si vůbec nedovedu představit, jak to kolega myslí. Dovedu si představit, že ze svého platu ušetřím peníze. Ale náhrady dostáváme jen na výdaje, které máme. Našetřit deset milionů korun není úplně reálné," uvedla například Michaela Šojdrová.

Vzhledem k faktu, že se Ambrozek měl stát náměstkem hejtmana v nově zformované koalici na jižní Moravě, komentoval situaci v průběhu dne i Michal Hašek. „Toto jeho osobní rozhodnutí beru na vědomí a vítám, že se jeho nominace nestane terčem útoku na novou krajskou koalici," uvedl jihomoravský hejtman.

Podle svých slov plánuje, že během víkendu projedná s KDU-ČSL nový návrh na obsazení této pozice ve vedení Jihomoravského kraje.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.