Libor Ambrozek přiznal zneužívání poslaneckých náhrad

Libor Ambrozek se přidal do dlouhé řady politiků, kteří zneužívají systém odměn a náhrad, když přiznal, že část poslaneckých náhrad použil na stavbu domu. Případem se bude zabývat vedení KDU-ČSL i krajská organizace v Brně.

(vd)

26.08.2010 13:59


Spoluautor: ČTK

86393_mediafax_mikulas_krepelka

A teď bych vám chtěl říct něco o našem domě. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Příjmy poslance Ambrozka

Případ poslance Ambrozka dobře ilustruje, způsob zneužívání
poslaneckých náhrad, a instruktážní je i metoda, kterou HN dospěly ke svému podezření.

Ambrozek působil ve sněmovně čtyři roky jako předseda výboru pro životní prostředí. Jeho hrubý poslanecký plat s předsednickým příplatkem tak představoval před letošním čtyřprocentním snížením 86.400 korun.

Zákon o platech ústavních činitelů také stanoví, že pokud to měl domů z Prahy do svého bydliště na jižní Moravě nebo do své poslanecké kanceláře déle než 250 kilometrů, mohl dostávat až kolem 34.000 korun na náhradě za cestovné. Kolem 9000 korun mohl dostávat jako náhradu na stravné a reprezentaci.

Stavbu Ambrozek uvedl v majetkovém přiznání, které poslanci odevzdávali na konci funkčního období. Z něj vyplývá, že v roce 2008 si dnes už bývalý lidovecký poslanec koupil pozemek se starým domem za tři miliony korun. V roce 2009 pak dům za sedm milionů přestavěl, aniž by potřeboval hypotéku. Podle porpočtu HN zbývalo vysvětlit pět a půl milionu.

„Pokud si nic nepůjčil, musel by je Ambrozek během čtrnácti let v politice ušetřit. Problém ale je, že to nejsou úspory za celou jeho kariéru. Když se totiž deník Právo v roce 2005 Ambrozka ptal na jeho majetkové poměry, politik řekl, že má na kontě dva miliony korun. Od té doby by tedy musel naspořit tři a půl milionu korun. Aby to dokázal, musel by si měsíčně dávat stranou 63.000 korun. To je celý čistý plat, který bral po většinu tohoto období jako předseda sněmovního výboru pro životní prostředí," píší Hospodářské noviny.

Redakce přitom do výpočtu nezahrnula prokazatelné vedlejší výdaje Ambrozkovy rodiny - sponzorské dary KDU-ČSL ve výši necelých 189.000 korun, nákup chaty za 350.000 korun či dovolenou v Antarktidě. Ta podle jeho vlastního prohlášení vyšla na 100.000 korun.

„Z čeho tedy Ambrozek živil své tři děti a ženu, která byla nejméně do roku 2006 na rodičovské dovolené?" ptá se deník. A dospívá k závěru, že jelikož Ambrozek nepodnikal, zbývaly mu jedině poslanecké náhrady. Tedy peníze určené výhradně na dopravu, ubytování či ošacení.

Ambrozek zneužívání náhrad sám nyní potvrdil. Jiné verze toho, kde mohl k penězům přijít, jsou totiž ještě horší.

Lidovecký exministr Libor Ambrozek se stal dalším politikem, který si díky poslaneckým náhradám pomohl k novému bydlení. Na případ upozornily čtvrteční Hospodářské noviny, které uvedly, že Ambrozek neumí uspokojivě vysvětlit, kde vzal deset milionů korun na svůj nový dům v Kyjově.

Deník na základě svých propočtů vyslovil předpoklad, že exposlanec zneužíval poslanecké náhrady. Mají usnadnit zákonodárcům práci, nikoliv sloužit na živobytí. Ambrozek serveru iDnes.cz později potvrdil, že na dům část svých poslaneckých náhrad použil.

„Měli jsme byt v Praze, který jsme prodali. Moje žena ze svých podnikatelských aktivit měla dva miliony korun a potom to byly příjmy z vypořádání dědictví po dědovi a zbytek byly úspory," řekl HN Ambrozek, který byl ministrem životního prostředí a brzy se má stát vicehejtmanem Jihomoravského kraje za KDU-ČSL.

Hospodářské noviny píší, že Ambrozka žádaly o vysvětlení, které náhrady přesně čerpal a zda je skutečně zneužíval k běžným životním potřebám, místo toho, aby je použil k jejich zákonnému účelu. Politik ovšem podle HN na dotazy již nereagoval.

„Přiznávám, že co jsem nepoužil na poslanecké výlohy, jsem použil na stavbu domu. Část náhrad jsem použil v podobě úspor," přiznal ale nakonec Ambrozek serveru iDnes.cz. Není jediným poslancem, který takto postupoval.

Podle mediálního analytika Tomáše Zdechovského je takových lidí v politice nepřeberně. „Nechci nikterak přehánět, avšak podíval-li bych se do daňového přiznání bývalých a současných politiků, zneužívání poslaneckých náhrad bych objevil u mnoha z nich,“ řekl Zdechovský Deníku Referendum.

Pochybením Ambrozka se podle Michaely Šojdrové bude zabývat vedení strany i krajská organizace v Brně. „Určitě se tím budeme zabývat, toto není banální záležitost," řekla Šojdrová serveru prvnizprávy.cz. Dodala, že ji Ambrozkovo přiznání o zneužití poslaneckých náhrad na stavbu domu silně zaskočilo.

„Já si vůbec nedovedu představit, jak to kolega myslí. Dovedu si představit, že ze svého platu ušetřím peníze. Ale náhrady dostáváme jen na výdaje, které máme. Našetřit deset milionů korun není úplně reálné," uvedla Šojdrová.

I bývalý lidovecký poslanec Ludvík Hovorka byl informací o zneužívání poslaneckých náhrad zaskočen. „Nechápu to. Náhrady jsou určeny k lepšímu výkonu poslanecké funkce, například k cestování do Prahy. A měli by se použít striktně pro tyto účely,“ uvedl Ludvík Hovorka pro Deník Referendum.

Nicméně realita je evidentně jiná. „Je to folklor české politické kultury, což nicméně nic nemění na faktu, že je to trapné. Ambrozek se definitivně zdiskreditoval,“ řekl Deníku Referendum Tomáš Zdechovský.

Loni se ostatně k této praktice přiznal i současný úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který si na svůj byt v Praze částečně našetřil také z náhrad. Časopis Týden loni informoval o poslanci Janu Schwippelovi původně za ODS, který si nechal od sněmovny proplácet bydlení, ačkoli v Praze vlastní byt.

Pikantní na celé věci je, že se Libor Ambrozek má stát vicehejtmanem jihomoravského kraje v nově zformované koalici sociálních demokratů a lidovců.

„V souvislosti s jeho zneužíváním náhrad je zajímavé, že se má stát vicehejtmanem. Lidovci tím nahrávají ČSSD, neboť Ambrozek je zapšklý a vyhořelý politik, současně není pracovitý a je slabý ve vyjednávacích schopnostech. A teď ještě s tímto škraloupem. Pro Haška to bude snadná pozice, těžko si mohl přát výhodnější konstelaci,“ uvedl pro Deník Referendum Tomáš Zdechovský.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.