Ed Miliband představil svoji předsednickou vizi

Druhý z favoritů boje o místo předsedy britské Labour Party chce stranu orientovat na sociálnědemokratické přístupy k ekonomice a liberální pohled na lidská práva.

(rbs)

25.08.2010 13:10

A6

Volby labouristického předsedy jsou plánovány na 25. září. Ed Miliband je mezi šesti přihlášenými kandidáty zatím druhý, hned za svým bratrem Davidem. Foto LP, flickr.com

Jeden z nejvlivnějších členů britské Labour Party a kandidát na jejího předsedu Ed Miliband představil vizi, jíž by chtěl jako eventuální stranický šéf prosazovat. Úspěch má podle něj labouristům přinést kombinace sociálnědemokratického přístupu k ekonomice a občanskoliberálního pohledu na individuální práva. Tímto vymezením se chce odlišit od ostatních kandidátů a zároveň přivést k Labouristické straně zpět voliče, kteří naposled hlasovali pro liberální demokraty Nicka Clegga.

Podle Milibanda, který nejspíše svede boj o nejvyšší post Labouristické strany se svým bratrem Davidem, ohrožuje vládní koalice liberálních demokratů s konzervativci „hrdé dědictví liberalismu“, protože její škrty dopadají nejhůře na chudé Brity.

Clegg minulý týden přiznal, že v nadcházejících komunálních volbách příští rok bude pozice jeho strany velmi těžká. Miliband toho chce využít a oslovit přibližně jeden a půl milionu voličů, kteří dle sociologů přešli k Cleggovi právě od labouristů.

„Naše společnost je v ohrožení, že bude přebudována způsobem, který zničí hrdé dědictví liberalismu,“ napsal Miliband pro deník Guardian. „Filozofie volného trhu je nově používána ve školství, neúsporné reorganizaci Národní zdravotnické služby (NHS) a k podkopání našich zelených snah škrty v investicích.“

Budoucnost strany tak podle Milibanda leží v opuštění některých starších idejí Tonyho Blaira a Gordona Browna, jako jsou například identifikační karty nebo možnost namátkových kontrol na silnicích, při kterých může policie prohledat zavazadla podezdřeného bez zatykače. Také je nutné přiznat velkou chybu, kterou byla válka v Iráku, dodal Miliband.


Další informace:
The Guardian Ed Miliband pledges 'once in a generation realignment of politics'
The Guardian Ed Miliband: 'Nick Clegg is a betrayal of the Liberal tradition'
Reuters FACTBOX - Key facts about UK's Ed Miliband


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.