Stávkující Bolívijci v Potosí uvolnili cesty uvězněným turistům

Bolívijští demonstranti dovolili přibližně stovce zahraničních turistů po dvou týdnech opustit oblast u města Potosí. O svých požadavcích budou nyní jednat se zástupci vlády.

(rbs)

16.08.2010 15:34

Evo_morales_has_approved_with_use_of_oil_and_gas_money_to_pay_200_bolivianos_a_month_to_everyone_over_60_about_13_

Podle demonstrantů dala socialistická vláda prezidenta Eva Moralese chudým regionům jako Potosí mnoho slibů, ale jen málo z nich dodržela. Foto archiv MAS

Zahraničním turistům, kteří byli více než dva týdny uvězněni blokádami a generální stávkou u jihobolivijského města Potosí, bylo o víkendu dovoleno opustit oblast. Podle vyjádření bolivijského policejního ředitele Oscara Niny se tak stalo po zahájení rozhovorů mezi vládou a zástupci demonstrantů.

„Evakuovali jsme prakticky všechny turisty. Nyní přepravujeme poslední skupinu z Uyuni,“ prohlásil Nina v sobotu v La Pazu.

Přibližně sto turistů, většinou z Francie a sousední Argentiny, bylo v okolí hornického města Potosí uvězněno od 29. července, kdy demonstranti zablokovali veškeré silniční, železniční a na nějaký čas i letecké cesty z města. Region je se svými solnými pláněmi jedním z největších turistických lákadel Bolívie.

Demonstranti se dožadují větších investic do oblasti, výstavby cementárny, jež by zajistila nové pracovní příležitosti, a vyřešení sporu o hraniční oblast se sousední provincií. O těchto požadavcích v sobotu přijeli s demonstranty vyjednávat zástupci vlády.

Podle demonstrantů dala socialistická vláda prezidenta Eva Moralese nerozvinutým regionům mnoho slibů, ale jen málo z nich naplnila. Někteří protestující tak požadují, aby se jednání účastnil sám prezident.

Morales byl v prosinci zvolen do svého druhého funkčního období většinou šedesáti čtyř procent hlasů. Ty dostal především od chudých a domorodci obývaných oblastí, jako je Potosí.

Při podobných protestech ve městě Caranavi letos v květnu zemřeli dva lidé. Viceprezident García tehdy obvinil z podněcování protestů americkou ambasádu. Nepokoje v Caranavi byly vůbec prvním otevřeným protestem státních zaměstnanců a odborů od nástupu prezidenta Moralese, jenž měl do té doby jejich plnou podporu.

Další informace:
AFP Most foreign tourists leave Bolivian city amid general strike


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.