Bolívijci v Potosi stávkují a blokují oblast, chtějí investice

Šest tisíc demonstrantů v jihobolivijském Potosi již desátý den blokuje dopravu v okolí města. Požadují zvýšení investic do regionu a vytvoření nových pracovních míst. K protestům se přidal i guvernér Potosi Felix Gonzales.

(rbs)

09.08.2010 15:59

153409

Evo Morales nastoupil do úřadu v lednu 2006. Podle mnohých ho léta ve funkci odcizila lidu. Foto Paulo Filgueiras, UN Photo

Na jihu Bolívie u hranic s Chile a Argentinou se již desátý den odehrávají sociálně motivované protesty a generální stávka místních obyvatel, kteří požadují větší investice do regionu a výstavbu cementárny, jež by zajistila nové pracovní příležitosti. Demonstranti drží protestní hladovku, blokují silnice a dálnice v okolí hornického města Potosi a vytrhali železniční koleje do sousedního Chile.

K protestům a hladovce se připojili také místní státní úředníci, odbory, zemědělci a guvernér oblasti Potosi Felix Gonzales, bývalý politický spojenec levicového prezidenta Eva Moralese. Ten je v poslední době kritizován za to, že ignoruje situaci chudých bolivijských regionů, díky nimž se před šesti lety dostal k moci.

„Tato stávka je odpovědí lidu na lži vlády,“ uvedl předseda městské rady Potosi Remberto Gareca pro AFP.

„Je nás šest tisíc a jsme organizovaní. Máme tvrdá pravidla, nepouštíme žádná vozidla skrz (barikády),“ dodala Janet Chipanová, jedna z demonstrujících.

Kvůli barikádám je na silnicích a v okolních městech uvězněno na tisíc osob včetně necelé stovky turistů. Některým turistům bylo po vyjednávání umožněno Potosi opustit v malých dopravních letadlech, zbytek cestujících ale zůstává v izolované oblasti.

„Jsem velmi znepokojen a zarmoucen tím, co se děje v Potosi, a už jsme všichni naléhali na stávkující, aby s jejich obtěžováním přestali,“ prohlásil viceprezident Álvaro García v hlavním městě La Paz. „Již jsme je sedmkrát žádali o to, aby stávku ukončili a okamžitě se vrátili do práce,“ dodal.

Při podobných regionálních protestech ve městě Caranavi letos v květnu zemřeli po zásahu policie dva lidé. Viceprezident García tehdy obvinil z podněcování protestů americkou ambasádu. Nepokoje v Caranavi byly vůbec prvním otevřeným protestem státních zaměstnanců a odborů od nástupu prezidenta Moralese, jenž měl do té doby jejich plnou podporu.


Další informace:
AFP Bolivians on hunger strike, cut rail links to Chile
Sky News Bolivians on hunger strike cut rail line
EFE Governor joins hunger strike amid upheaval in southwest Bolivia


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.