Rwandská novinářka byla zatčena za srovnání prezidenta s Hitlerem

Zpráva ze země proslulé největší genocidou posledních dekád přiživuje obavy, že tamní režim postupně získává stále víc totalitních rysů.

(čtk)

14.07.2010 18:58


Spoluautor: Petr Jedlička

A2

Prezident-osvoboditel a vůdce tutsijského odboje z první poloviny devadesátých let Paul Kagame vládne ve Rwandě od vyhnání Hutuů do sousedního Konga. Foto archiv WEF

Rwandská policie zatkla místní nezávislou novinářku, protože přirovnala prezidenta Paula Kagameho k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Informovaly o tom místní úřady. Rwandu v srpnu čekají prezidentské volby, v nichž je Kagame považován za favorita. Podle úřadů ale zatčení Saidati Mukakibibiové s nimi nesouvisí.

Novinářku nezávislého listu Umurabyo úřady zatkly za očerňování, vyvolávání veřejných nepokojů a etnických „rozkolů".

„Psala články, v nichž přirovnávala prezidenta Kagameho k Hitlerovi," řekl agentuře Reuters policejní mluvčí. „Články vyvolávaly veřejné nepokoje v tom smyslu, že vedly k rozkolu a šíření nálad, které mohou vyvolat v zemi nejistotu," dodal.

Vláda rwandského prezidenta Kagameho trvá na tom, že svobodu projevu je třeba uzpůsobit obavám z vyvolání etnických nepokojů. Právě takové nepokoje v roce 1994 vyústily v genocidu, při které bylo zabito osm set tisíc etnických Tutsiů a umírněných Hutuů.

Minulý týden byla kvůli údajnému popírání genocidy a vyvolávání etnické zášti zatčena také majitelka a vydavatelka listu Umurabyo.

Ochránci lidských práv Kagameho administrativu obvinili z toho, že před srpnovými prezidentskými volbami potírá kritickou opozici a zastrašuje novináře. Úřady to však odmítají.

V dubnu bylo na základě podobných obvinění pozastaveno vydávání dvou listů kritických vůči vládě, což mezinárodní organizace zabývající se svobodou tisku označily za pokus o cenzuru. V červnu byl zastřelen rwandský novinář, který v článku spojil rwandské bezpečnostní služby s údajným pokusem o vraždu odpadlického generála pobývajícího v dobrovolném exilu v Jihoafrické republice. Vláda svůj podíl na obou těchto incidentech důrazně popírá.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.