Soudce, jenž zrušil těžební moratorium, má vazby na ropné společnosti

Soudce Martin Feldman, který v úterý zrušil půlroční Obamův zákaz hlubokomořské těžby v Mexickém zálivu, vlastní akcie velkých ropných společností - mimo jiných i firmy, od níž si BP pronajala plošinu Deepwater Horizon.

(rbs)

24.06.2010 12:05

Rig_fire_013

Od potopení plošiny Deepwater Horizon unikl do moře více než pětinásobek ropy, které vytekla z havarovaného tankeru Exxon Valdez v roce 1989. Foto USCG

Louisianský soudce Martin Feldman, který v úterý zrušil Obamovo půlroční moratorium na hlubokomořskou těžbu ropy v Mexickém zálivu, vlastní akcie velkých ropných společností. Informaci přinesl britský list Guardian, s odvoláním na americké ochránce přírody. V soudcově držení mají být mimo jiné i akcie společnosti Transocean, vlastníka ropné plošiny Deepwater Horizon, jejíž potopení 20. dubna způsobilo katastrofální únik ropy ohrožující americké pobřeží.

Společnost Transocean má v Mexickém zálivu minimálně dvě další těžební plošiny pro hlubokomořskou těžbu, které jsou nyní kvůli zákazu nejspíše také mimo provoz. Feldman dle svého daňového přiznání v minulosti vlastnil také akcie společnosti Halliburton, která na plošiny dodává část komponentů.

Prezident Obama slíbil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá a zároveň pověřil amerického ministra vnitra Kena Salazara vypracováním nového a obtížněji napadnutelného moratoria. Šestiměsíční zákaz na hlubokomořskou těžbu nařídil Bílý dům měsíc po potopení plošiny s argumentem, že je zapotřebí důsledně prozkoumat rizika, která z příslušného způsobu získávání ropy plynou.

Feldman odůvodnil své rozhodnutí tím, že moratorium ohrožuje živobytí místních obyvatel a apriori předpokládá, že těžba ostatních společností přináší stejně velké riziko jako těžba společnosti BP, jež měla potopenou plošinu společnosti Transocean v pronájmu.

Porucha odsávání
Společnost BP ve středu na přibližně deset hodin opět ztratila kontrolu nad únikem surové ropy z poškozeného vrtu. Podle informací společnosti narazila dálkově ovládaná miniponorka při kontrole zařízení do speciálního zvonu na odčerpávání ropy a poškodila ho.

BP se podařilo zařízení rychle opravit, ale nejspíše bude muset začít znovu postupně zvyšovat jeho výkon. Zvon před opravou zachycoval přibližně čtvrtinu až polovinu unikající ropy. Prognóza Baracka Obamy při jeho projevu z oválné pracovny 15. května, že zvon bude do dvou týdnů odsávat více než devadesát procent unikající ropy, se tak nyní zdá spíše nereálná.


Další informace:
The Guardian Judge who overturned drilling bans had shares in the oil industry
BBC News BP refits Gulf of Mexico oil cap after accident
The Guardian BP refits Gulf of Mexico oil cap as Barack Obama's rating drops


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.