Americký soudce zrušil moratorium na těžbu ropy po havárii

Americký soudce dal za pravdu ropným společnostem a zrušil půlroční Obamův zákaz těžby v Mexickém zálivu v reakci na únik ropy z plošiny společnosti BP. Ministr vnitra Ken Salazar ale prohlásil, že vyhlásí nové, hůře napadnutelné moratorium.

(rbs)

23.06.2010 12:38

182872565_25ce22e319_b

Šestiměsíční moratorium na hlubokomořskou těžbu bylo vyhlášeno 27. května. Navzdory oficiálnímu zdůvodnění jím chtěla vláda především uklidnit veřejné mínění. Foto Hot Pixel Action!, flickr.com

BP a několik dalších ropných společností mohou znovu začít těžit v hlubokých vodách Mexického zálivu. V úterý o tom rozhodl louisianský soudce Martin Feldman. Obamovo půlroční moratorium na veškerou hlubokomořskou těžbu ropy a zemního plynu podle něj ohrožuje živobytí místních obyvatel a je neoprávněné, protože předpokládá, že těžba ostatních společností přináší stejně velké riziko jako těžba společnosti BP.

Americký ministr vnitra Ken Salazar po zrušení moratoria oznámil, že v nejbližších dnech vydá nový zákaz těžby, který již nebude tak lehce napadnutelný u soudu. „Každý den, kdy ropa vytéká z vrtu BP, vidíme jasné důkazy toho, že je nutné na nějakou dobu zastavit hlubokomořskou těžbu. A neschopností BP zastavit únik ty důkazy stále přibývají,“ řekl v úterý.

Společnost BP v Mexickém zálivu provozuje minimálně ještě jednu plošinu z celkového počtu třiatřiceti zařízení, které byly kvůli moratoriu mimo provoz. Mluvčí korporace ale odmítla novinářům upřesnit, kde se její plošina momentálně nachází a jestli na ní po zrušení moratoria obnoví činnost. Předpokládá se, že společnosti s těžbou prozatím nezačnou. Alespoň do té doby, než bude znám výsledek odvolání, které proti rozsudku chystají ochránci životního prostředí.

Rozsudek může dle Guardianu také spustit vlnu právních dovolání ropných společností proti dalším postupům Bílého domu, jako je celonárodní zákaz vydávání nových povolení pro hlubokomořskou těžbu, který může být také napaden u soudu.

Moratorium na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu vyhlásil Ken Salazar 27. května, přibližně měsíc po nehodě plošiny společnosti BP. Byla to reakce na neschopnost společnosti zastavit unikající ropu a pochybnosti o správném dodržování a funkčnosti bezpečnostních předpisů hlubokomořské těžby. Vláda si tak chtěla ponechat čas na zhodnocení a případně úpravu platných bezpečnostních předpisů.


Další informace:
The Guardian Louisiana court overturns Barack Obama's ban on oil drilling in Gulf
AFP US to issue new order on deepwater drilling freeze


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.