Kasl pražským primátorem nebude, malé strany jednají o možné koalici

Malé strany hledají způsob, jak v Praze nabídnout společnou alternativu vůči zprofanované ODS. Ta se je snaží vyšachovat změnou volebních obvodů. Jasné je zatím pouze to, že Jan Kasl v čele koalice nestane.

(dar)

15.06.2010 15:23

126553_mediafax_roman_hruby

Jan Kasl byl v letech 1998-2002 v Praze primátorem za ODS, tu ale posléze opustil a založil vlastní stranu - Evropské demokraty. Foto Roman Hrubý, Mediafax

Pražské organizace KDU-ČSL, Evropských demokratů, EDS a Strany zelených jednají o možném vytvoření koalice, jež by nabídla alternativu vůči dlouhodobé nadvládě ODS. Jako o možném lídrovi koalice se hovořilo o někdejším primátorovi Prahy z let 1998-2002 Janu Kaslovi. Ten ale oficiální nabídku nedostal a ucházet se o první místo na společné kandidátce podle svých slov ani nehodlá.

„Nevěřím ve výrazný úspěch, který by pomohl změnit poměry na pražské radnici. Nejde totiž jen o fakt spolupráce více subjektů, ale o cíl a smysl této spolupráce, který se bude těžko sdělovat lidem při soupeření blízkých subjektů o podobný elektorát," uvedl ve svém prohlášení Jan Kasl.

Kromě malé naděje na úspěch vadí u nové koalice Kaslovi také fakt, že do ní nevstoupila Strana zelených. „Po rozpadu projektu ‚Změna pro Prahu‘ (rozhodnutí Strany zelených neúčastnit se) považuji tento projekt za málo reálný, obtížně komunikovatelný pro Pražany. Osobně se jej proto nezúčastním," uvedl v prohlášení dále.

Předsedkyně pražských zelených Petra Kolínská však Kaslova slova koriguje. „Kvůli nám se určitě nic nerozpadlo, nikdy jsme se také k ničemu nepřipojili. S Janem Kaslem jsme se sešli, ale pozici lídra jsme mu nikdy oficiálně nenabídli,“ řekla Deníku Referendum Petra Kolínská.

Kolínská zároveň zdůrazňuje, že jednání s dalšími malými stranami nadále probíhají a možnost vytvoření koalice stran, jež by se postavily proti nadvládě ODS, je velmi reálná. Ke koalici by se mohla přidat také Česká pirátská strana. „S kolegy z jiných stran jednáme. Rozhodující slovo ale bude mít naše krajská konference,“ podotkla Kolínská.

Zásadní roli ve volbách bude hrát rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů. To prosadila v radě hlavního města ODS, jež zde má nyní většinu. Tento způsob je krajně nevýhodný právě pro malé strany, neboť k zisku mandátu jim nebude stačit pět procent. Mnohde dokonce přinese úspěch jen překročení desetiprocentní hranice.

„Od ODS je to nehorázné. Také proto, že je jedinou stranou, která tento systém podporuje, všechny ostatní budou hlasovat proti,“ upozorňuje na manipulaci s volebními obvody Kolínská. Taktéž Jan Kasl zdůraznil, že v sedmiobvodovém uspořádání budou malé strany často bojovat o holé přežití.

Další informace:
Aktualne.cz Kasl odmítl kandidovat na primátora s antiODS koalicíA co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.