Česko-americká spolupráce ve vědeckém výzkumu podepsána

Český a americký ministr obrany podepsali smlouvu o spolupráci ve vojenském výzkumu. Podle Bartáka jde o průlomový dokument, který pomůže české vědě.

(čtk)

10.06.2010 18:08


Spoluautor: Anna Voňavková

Ceskymir

Vědeckou vojenskou spoluprací doznívá radarové úsilí českých celebrit. Z klipu proradarové písně Jana Vyčítala, ve kterém zapěla i exministryně obrany Vlasta Parkanová. Foto ceskymir.cz

Ministři obrany České republiky a Spojených států Martin Barták a Robert Gates podepsali ve čtvrtek v Bruselu smlouvu o spolupráci obou zemí ve vojenském výzkumu. Smlouva by měla zajistit českým vědcům přístup k americkým vojenským projektům.

Dojednávání smlouvy souviselo s vyjednáváním mezi ČR a USA o možném zapojení Česka do amerického protiraketového deštníku. Washington chtěl do České republiky umístit radarovou část eventuální základny, přičemž antirakety by byly v Polsku. Nová americká vláda prezidenta Baracka Obamy ale loni od projektu ustoupila. Dohoda na vojenském výzkumu má být podle některých odborníků kompenzací za to, že USA radar v České republice nepostaví.

„Pro naše vědce a výzkumníky to znamená nejenom jednodušší, ale vůbec možnost přístupu k projektům ze Spojených států," řekl k podpisu Barták.

Podle převládajícího názoru v opozici by se však měla česká věda zaměřit na jiné obory, než je vojenství. „Já bych si strašně přála, aby se čeští vědci mohli soustředit na věci, ve kterých jsou skvělí, jako jsou například nanotechnologie. Výsledky vojenského výzkumu si vždycky chce někdo reálně vyzkoušet a to jde jenom ve válce. Čeští vědci se mohou realizovat v jiných projektech,“ řekla Deníku Referendum poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Představitelé Topolánkovy i Fišerovy vlády opakovaně označovali smlouvu za průlomový dokument. České univerzity a další vědecká zařízení se nyní budou moci ucházet o dotace, granty či o účast na projektech.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.