Barták přiveze z USA smlouvu o exkluzivní vojenské spolupráci

Místo radaru nabídly Spojené státy české vládě exkluzivní smlouvu na přístup ke špičkovým technologiím americké armády. Podobnou má celkem deset států.

(vd)

15.04.2010 19:33

231811_mediafax_mikulas_krepelka

Jednání, která ve Washingtonu na okraj odzbrojovacího summitu vede ministr obrany Martin Barták, vedla zatím k tomu, co USA stejně již nabízely výměnou za to, že tu nebude radar. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Česká republika by se v nejbližších týdnech měla stát členem exkluzivního klubu států spolupracujících se Spojenými státy americkými na poli obranného výzkumu. Po několika měsících vyjednávání je totiž Česká republika blízko podpisu takzvaného memoranda, česko-americké dohody o spolupráci v obranném výzkumu. Informaci přineslo dnešní vysílání Radiožurnálu.

Ministr obrany Martin Barták by měl smlouvu ke schválení předložit vládě na přelomu dubna a května. „My musíme požádat vládu o souhlas a následně po schválení i na americké straně bude možné smlouvu podepsat. Okamžikem druhého podpisu bude dohoda vstupovat v platnost,“ říká náměstek ministra pro zahraniční záležitosti Jan Fulík.

Pokud smlouva projde bez komplikací vládou, českým výzkumným týmům budou zpřístupněny špičkové vědecké technologie. Výzkumná pracoviště nebo soukromé firmy budou mít rovnocenný přístup k veřejným obranným prostředkům USA. Klady dohody popsal pro Radiožurnál profesor Vladimír Mařík z ČVUT.

„Ta smlouva nepřináší sama o sobě ani dolar, ona otevírá brány, aby se naše schopné týmy dostaly k zajímavým projektům, navázaly spolupráci se špičkovými světovými týmy a tímto způsobem by se zvyšovala technologická, vědecko-výzkumná kapacita a schopnost celé generace našich výzkumných pracovníků zejména v oblasti techniky, ale i v oblasti ochrany životního prostředí a biomedicíny,“ tvrdí Vladimír Mařík.

Rozhovory o uzavření této smlouvy byly původně součástí vyjednávání o umístění amerického radaru v Brdech a na základě Deklarace strategické spolupráce, kterou ministři obrany ČR a USA podepsali v září 2009. Základna sice nakonec nebude, ale dohodnutá spolupráce pokračuje.

Ostatně vědecko-technická spolupráce mezi oběma zeměmi již probíhá. Loni v únoru například americká strana podepsala s pražskou ČVUT smlouvu na deset měsíců na výzkumný projekt zaměřený na počítačový program pro navádění bezpilotních letadel.

Projednávání smlouvy, o které u nás v loňském roce jednal americký viceprezident Joe Biden, trvalo podle Radiožurnálu několik měsíců. Údajně mělo schválení smlouvy váznout na ministerstvu obrany, neboť to chtělo o přidělování amerických peněz na obranné účely rozhodovat samo, bez výběrových řízení. Američané byli ale proti.

Podle Jana Fulíka však není vždycky jednoduché najít společný názor v případě, že dochází k průniku českého a amerického právního řádu. „Nicméně můžu říct, že dohoda v podobě, ve které byla sjednaná, obsahuje formulace, které jsou akceptovatelné pro obě strany a které zajišťují, že veškeré zakázky v rámci této dohody budou zadávány dostatečně transparentním způsobem,“ řekl Radiožurnálu náměstek ministra obrany pro zahraniční záležitosti.

Další informace:
Rozhlas.cz Česko bude mít exkluzivní smlouvu s Pentagonem


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.