Na 21. června stanovila vláda poslední termín pro dohodu s rodinou statkářky Ludmily Havránkové, pozastavila kvůli tomu i již přijaté rozhodnutí o vyvlastnění pozemků. Proti původnímu rozhodnutí vlády protestovali zemědělci i hradecký primátor.
Vláda v pondělí na dva týdny pozastavila své rozhodnutí o vyvlastnění pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové. Na tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Gustav Slamečka. Podle něj dostane znovu šanci dohoda s jednou z majitelek Jaroslavou Štrosovou.
Vláda tak zareagovala na návrh právního zástupce Štrosové Davida Štrose, který minulý týden zaslal Ředitelství silnic a dálnic návrh směnné smlouvy. Štrosové patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba čtrnáct set metrů čtverečních. Právě kvůli nedořešení tohoto dílu se vláda před týdnem rozhodla pro vyvlastnění. Poslední termín pro dohodu určila v pondělí na 21. června.
Zbytek pozemků patří sestře Štrosové statkářce Ludmile Havránkové. S Havránkovou se stát víceméně na znění smluv dohodl, což bylo stvrzeno parafami. Dohoda spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších sto třicet hektarů státních pozemků dostane do pronájmu.
Právní zástupce Havránkové Pavel Černohous ČTK řekl, že není jasné, v jaké fázi by chtěl stát v jednáních pokračovat. „Počkáme, až nás zástupci státu osloví a řeknou, co vlastně chtějí. Podle toho budeme reagovat. Nevíme, kdo tam jaké zájmy sleduje. Je to zmatené," popsal chaos Černohous.
Podle vládního zmocněnce pro výstavbu D 11 Iva Tomana je již řada věcí vyjednaných a nyní by se již mohlo jednat o paragrafovém znění smluv. „Rodina Štrosova projevila pozitivní přístup. Je zde opět naděje, že celý případ skončí dohodou," řekl ČTK Toman. Již dříve Toman uvedl, že dohoda je možná i kdykoliv v procesu vyvlastnění.
Havránková po předchozím rozhodnutí vlády o jejím vyvlastnění médiím řekla, že poslední dohoda byla jen zástěrka a vyjednavači státu hledali cestu, jak ji vyvlastnit. „Žádná dohoda vlastně nikdy podepsaná nebyla. Já jsem jen parafovala odsouhlasení, že by k nějaké dohodě mohlo dojít. To je ale jen čárka. Samotné smlouvy to nebyly," řekla statkářka Lidovým novinám. Tvrdí, že v případu jde hlavně o to, kde budou postaveny dálniční sjezdy k pozemkům developerů. Havránková vždy říkala, že jí nejde o peníze, ale o půdu, na které chce hospodařit.
Také Štrosová a její syn se dříve také kriticky vyjádřili k osobě hlavního vládního vyjednavače Michala Frankla. V jeho případě hovořili o „mafiózních" praktikách.
Proti nedávnému vládnímu usnesení o vyvlastnění pozemků pro D11 protestovali jak zemědělci, tak hradecký primátor Otakar Divíšek. Stát podle něho Havránkovou potrestal za svou vlastní liknavost, neboť statkářka dlouhodobě upozorňovala, že pozemky nutné k dostavbě dálnice nevlastní sama. Rozhodnutí vlády o vyvlastnění nepřímo přirovnal k praktikám komunistického režimu.