Stažený Horváth o Věcech veřejných: mají jiný záměr, než prezentují

Vedení Věcí veřejných rozhodlo o vyškrtnutí dvou kandidátů pro sněmovní volby. Kromě Daniely Göttelové se VV zbavily Josefa Horvátha. Ten ve čtvrtek odpoledne vyzval Radka Johna, Víta Bártu a Josefa Dobeše k odstoupení.

Věci veřejné (VV) na poslední chvíli stáhly dva kandidáty pro sněmovní volby, kteří se pohybovali na předních místech stranické kandidátky. Vedení strany rozhodlo o vyškrtnutí Josefa Horvátha, který byl trojkou strany v Ústeckém kraji, a Daniely Göttelové, která byla na čtvrtém místě středočeské kandidátky. Novinářům to dnes oznámil lídr Věcí veřejných Radek John. Strany mohly kandidáty škrtat do středeční druhé hodiny odpolední.

Horváth podle Johna neuposlechl výtku, že vylepuje plakáty načerno.  Horváth, který vede ústeckou organizaci strany, to v prohlášení zaslaném ČTK označil za nepravdivé informace. Důvodem jeho odvolání prý byla jeho kritika podnikatelských praktik uvnitř strany. „Jako člověk, který je v politice především z důvodu ochrany sociálně slabých a také národnostních menšin, jsem čelil permanentním snahám učinit z Věcí veřejných regionální odnož pražských podnikatelských zájmů, a rezignovat tak na samostatnou politiku se sociálním rozměrem," uvedl Horváth.

Konkrétně jmenoval místopředsedu strany Josefa Dobeše a volebního manažera Víta Bártu, kteří se prý „začali chovat vůči lidem z krajů jako ke svým zaměstnancům", a ústeckého volebního lídra Milana Šťovíčka, bývalého litvínovského starostu za ODS.

„Mé vyškrtnutí z kandidátky tak považuji za vítězství negativních tendencí uvnitř Věcí veřejných, které se tak stávají především podnikatelským projektem," napsal Horváth.

Kvůli možné koalici VV s ODS a TOP 09 doporučil volit ČSSD. „S ohledem na to, že je pravděpodobné, že by v případě možnosti Věci veřejné ustavily koalici s ODS a TOP 09, která představuje ohrožení zájmu normálních lidí a zaměstnanců, a která by musela nutně rezignovat na boj s korupcí, vyzývám voliče, aby na základě posledních skandálních událostí zvážili volbu Věcí veřejných a podpořili ve volbách ČSSD," píše Horváth.

Zároveň vyzval čelné představitele VV Radka Johna, Josefa Dobeše a Víta Bártu, aby odstoupili.

"Tito lidé opravdu mají úplně jiný záměr, než prezentují voličům," řekl novinářům Horváth. Své odvolání si vysvětluje tím, že se předseda John, místopředseda Dobeš a hlavní stranický sponzor Bárta obávali, že by díky preferenčním hlasům mohl přeskočit jejich kamaráda, lídra Milana Šťovíčka. Horváth si navíc myslí, že se po volbách sloučí ODS, TOP 09 a VV.

Ve středu odpoledne Právu sdělil, že bude stranu žalovat. „Nainvestoval jsem do ní milión korun. Když se dostali nahoru, tak mě odkopli," řekl Horváth.

Další informace:
Tiskové prohlášení Josefa Horvátha

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.