Nepodepsala faustovskou smlouvu, Věci veřejné ji vyškrtly z kandidátky

Daniela Göttelová odmítla podepsat závazek, že bude ve Sněmovně hlasovat vždy podle rozhodnutí vedení Věcí veřejných. Byla proto z kandidátky vyškrtnuta. Předseda John také oznámil, že po volbách ve straně bude rozhodovat podnikatel Bárta.

(dar)

26.05.2010 14:44


Spoluautor: ČTK

315527_mediafax_jiri_rubes

Radek John a Vít Bárta: tak my to vyjednáme a holky nám zatím třeba uvařej... Foto Jiří Rubeš

Věci veřejné na poslední chvíli stáhly dva kandidáty pro sněmovní volby, kteří byli na předních místech stranické kandidátky. Vedení strany rozhodlo o vyškrtnutí Josefa Horvátha, který byl trojkou strany v Ústeckém kraji, a Daniely Göttelové, která byla jako nezávislá kandidátka na čtvrtém místě středočeské kandidátky. Novinářům to dnes oznámil lídr Věcí veřejných Radek John. Strany mohly kandidáty škrtat do středy do 14:00.

Horváth podle Johna neuposlechl výtku, že vylepuje plakáty načerno. Göttelová se do sporu s vedením strany dostala údajně proto, že nepodepsala dohodu, v níž kandidáti Věcí veřejných slibují, že během výkonu poslaneckého mandátu nepřejdou k jinému politickému uskupení. „Ostatních třicet kandidátů, kteří mají šanci na zisk mandátu, dohodu podepsalo," řekl John. Přesné znění vázací dohody ovšem strana úzkostlivě tají.

Zastupitelce Černošic Göttelové ve smlouvě vadila některá ustanovení. „Nevadilo mi, že mám chodit na schůze Sněmovny, to chápu jako práci. Nevadil mi ani závazek týkající se přeběhlictví, já kabát nepřevlékám. Vadila mi ale formulace, že když vedení VV rozhodne, jak mají poslanci hlasovat, budeme tím vázáni. To směřuje proti poslaneckému slibu," řekla ČTK Göttelová.

Protože se podle svých slov na kandidátku nehrnula, vyškrtnutí jí nevadí. Chce se soustředit na podzimní komunální volby, do kterých chce jít na kandidátce nezávislých kandidátů Věci černošické.

John chce vedení strany v pondělí předložit návrh na obsazení pětičlenného týmu, který bude za Věci veřejné vyjednávat o případném vládním angažmá. V týmu nebude chybět John, ale ani podnikatel a kandidát strany Vít Bárta. Podle Johna bude zastoupena pouze jedna žena, přestože na množství žen Věci veřejné svou kampaň do značné míry postavily.

Při hodnocení končící kampaně řekl, že během osmi měsíců Věci veřejné založily 180 stranických klubů a uspořádaly 200 mítinků, z nichž poslední se uskuteční dnes ve Zlíně. Ve čtvrtek strana kampaň ukončí Pochodem dinosaurů. Kdo se zúčastní z představitelů VV, však zatím není jasné.

Věci veřejné zároveň oznámily, že budou prosazovat sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí. Zástupce VV Jiří Mach novinářům řekl, že by se nejednalo o zrušení úřadu, ale že je prý třeba sjednotit mezi dvě ministerstva roztrhanou agendu vodohospodářství, lesnictví a zemědělství.

Personálně byla ministerstva tento rok spojena, když premiér Jan Fischer pověřil vedením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Krok se setkal s kritikou nejen z řad ekologů, samostatné vedení žádali například i občanští demokraté. Zájmy obou ministerstev totiž mohou být mnohdy protichůdné. Mohlo by tak dojít k likvidaci reálné ochrany životního prostředí v České republice.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.