Policie se nebude zabývat trestním oznámením Žáčka na Uhla

Publicista Petr Uhl podezřívá bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů z rozšiřování materiálů mimo instituci, krom jiného i do ODS. Podle Žáčka jde o pomluvu. Policie dospěla v úterý k opačnému názoru.

(čtk)

11.05.2010 18:37


Spoluautor: Anna Voňavková

237453_mediafax_ales_behounek

V čele Ústavu pro studium totalitních režimů byl Pavel Žáček (na snímku) nedávno vystřídán Jiřím Pernesem. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček na publicistu Petra Uhla. ČTK to v úterý řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Trestní oznámení bylo prý odloženo. Uhl se podle Žáčka mohl dopustit trestného činu křivého obvinění, případně pomluvy tím, že na něho před časem podal trestní oznámení kvůli podezření, že se v souvislosti s jeho odchodem z vedení ústavu převedly na soukromé nosiče miliony stran archivních materiálů v elektronické podobě.

Uhl podal trestní oznámení na Žáčka a případné další spoupachatele. Možným motivem kopírování materiálů mohl podle něj být úmysl zneužít písemnosti StB. Podezření podle Uhla vyplývá z článku zakladatele někdejšího exilového Dokumentačního střediska nezávislé československé literatury a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Viléma Prečana, který zveřejnil vedle Britských listů také Deník Referendum. Podle něho bylo digitalizováno již deset milionů stran písemností.

„Kolik z nich skončilo na soukromých elektronických nosičích, aniž na tom měl jmenovaný vedoucí oddělení (Juraj Kalina) jakýkoli podíl, to ví jen Pavel Žáček a Pánbůh,“ napsal Prečan.

Podle Uhla plyne z textu podezření, že Žáček a spol. převedli archivní dokumenty v elektronické podobě mimo ÚSTR, aby byly použity „možná i ve prospěch ODS". „Pavel Žáček i jako zmocněnec vlády po více než tři roky úzce spolupracoval s jejím předsedou Mirkem Topolánkem a ministrem vnitra Ivanem Langrem, jehož byl Žáček i podřízeným. I proto mám obavy, že archiválií StB, které obsahují i četné citlivé osobní údaje (ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů), by mohlo být zneužito podobně, jako před volbami v červnu 2006 bylo zneužito zprávy plukovníka Kubiceho," stálo v Uhlově trestním oznámení.

Činnost ÚSTR byla v poslední době v centru pozornosti médií. Zapříčinila to především volba nového ředitele ústavu Jiřího Pernese. Největší rozruch vyvolala informace, že Pernes zatajil před Radou ÚSTR informaci o tom, že za bývalého režimu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML), což bylo školení pro nekomunistické vedoucí zaměstnance kulturních či jiných nevýrobních zařízení. Pernes řekl, že tuto informaci nepovažoval za podstatnou. Nový ředitel ÚSTR je rovněž podezříván z vícenásobného plagiátorství.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.