Máme Pensylvánii! Count all legal votes!
Jindřich Janíček„Kdybych věděl, jak se to celé protáhne…“ Prožijte znovu americkou volební noc s kresbami ilustrátora Jindřicha Janíčka.
Kdybych věděl, jak se to celé protáhne… Asi jsem tomu jen nechtěl věřit. Pokud Biden vyhraje Floridu, mohu jít spát. Podobně jako když sleduju NHL. Pár hodin v noci a kolem druhé v posteli.
↗
CNN už odpočítává. I když do uzavření prvních hlasovacích místnosti a začátku sčítání hlasů v některých státech východního pobřeží chybí ještě dvě hodiny.
↗
První povolební průzkum. Na obrazovce se objevuje další časomíra odpočítávající příchod prvních skutečných výsledků. Hodina průzkumů. Zase jako před začátkem hokejového zápasu − spousta informací do nejmenších podrobností. Dozvíte se procentuální úspěšnost přihrávek konkrétního hráče, hraje-li na domácím ledě a ve své formaci. O výsledku to samozřejmě neřekne vůbec nic.
↗
↗
Nikdy před tím jsem volby živě nesledoval. Předpokládám ale, že komentování prvních 8 000 hlasů v jednom okrese v Indianě, o které všichni vědí, že ve výsledku nebude hrát roli, je pro žánr volebního studia něčím normálním. Florida a Ohio vypadají pro Bidena dobře, pořád se očekává obrovská modrá vlna. Ve studiu CNN panuje optimismus.
↗
Breaking news! Je povolána národní garda. Očekávají se protesty. Hrozba ozbrojeného konfliktu se probírá tam a zpátky. Zastrašování voličů pravicovými milicemi se jeví jako zcela reálná hrozba. Ze šokující zprávy o povolání národní gardy, s níž dvě a půl hodiny po začátku přenosu přišla CNN, nakonec vyplynulo, že garda přišla pomoct třídit volební lístky.
↗
Key race alert! 11 % hlasů v Jižní Karolíně sečteno.
↗
To je ten moment. Ukazuje se, že Florida začíná na mapě nebezpečně červenat. CNN se snaží zachovat zdání objektivnosti. Je jasné, komu fandí, svou pozornost ale soustředí na demokracii a důstojnost. Okres Miama—Dade před čtyřmi lety vyhrála Hillary Clintonová mnohem větším rozdílem než letos Joe Biden. A to ho ve výsledku stojí Floridu. Moderátoři se neustále vracejí k voličům kubánského původu, kteří se podle průzkumů překvapivě otočili k Trumpovi. CNN vůbec netematizuje rozhodnutí republikánského vedení státu zpoplatnit navrácení volebního práva dříve trestaným občanům. To znamená, že z původních 1,5 milionů nových potencionálních voličů v tomto volebním cyklu 775 000, převážně afroameričanů, stále volit nemůže. Nejspíš by to pro Bidena bylo stejně málo (Floridu vyhrál Trump o 375 000 hlasů), ale přijde mi zajímavé, že CNN se důsledně vyhýbá komentování potlačování volebního práva.
↗
↗
Wake County v Severní Karolíně nakonec vyhrává Joe Biden v poměru 62,5 % ku 35,9 % pro Trumpa (Libertariánka Jo Jorgensenová získává 1,2 % hlasů). Hlasy z ostatních okresů ale znamenají, že vítězí Trump.
↗
Biden má 73 volitelských hlasů, Trump 48. Některé státy jsou prohlášeny za rozhodnuté a jejich hlasy přidělené kandidátům ihned po zavření volebních místností. Virginia je modrá a přičtená Bidenovi, i když Trump v ní vede poměrem 70 ku 30. Všichni prostě předpokládají, že nesečtené hlasy z lidnatých oblastí situaci otočí tak, jako se to stalo i v minulých letech. Systém přepočítávání volebních lístků všech voličů na hlasy volitelů prý vznikl proto, aby předvolební kampaně necílily pouze na velká města, a ignorovaly tak rozlehlé venkovské oblasti. A jak si to stojí teď? Některé „venkovské“ státy jsou jasně republikánské a některé „městské“ státy jasně demokratické, takže kampaně se mohou vyhýbat ještě větší části Spojených států. Systém volitelů navíc významně znevýhodňuje miliony voličů. Netrvá to však dlouho a objevuje se ujišťující prohlášení o tom, že USA má nejlepší demokracii na světě.
↗
↗
↗
Arizona byla prohlášena za Bidenovu. Dále se neřeší a pozornost se upírá k Modré zdi. Tedy ke státům Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, které obvykle vyhrávali demokraté, ale v roce 2016 v nich uspěl Trump, a stal se tak prezidentem. Biden je musí získat zpátky. Je po třetí hodině ráno našeho času. Jistota očekávaného Bidenova brzkého vítězství na Floridě nebo v Ohiu moderátory už dávno opustila.
↗
Naposledy jsem byl takhle pozdě vzhůru a také tak napjatý při sedmém, rozhodujícím zápase mezi Coloradem Avalanche a Dallasem Stars ve druhém kole letošního playoff NHL. Fandil jsem Coloradu a to dalo tři minuty a 40 vteřin před koncem zápasu gól na 4:3. Ihned po následném vhazování se ale útočníkovi Colorada zamotal puk mezi brusle, Dallas využil nešťastného odrazu puku od čepele a ihned vyrovnal. Sladký pocit naděje na vítězství trval 10 vteřin. A pak Colorado prohrálo v prodloužení. Byl to poslední zápas, který jsem sledoval živě, protože Colorado bylo posledním týmem, jemuž jsem opravdu fandil. Je to právě tato vzpomínka, tenhle blbý, vyrovnávací gól, který mi teď nedovolí spát. Kdyby se Trumpovi podařilo obhájit vítězství v Michiganu nebo Wisconsinu, bylo by to podobné.
↗
Jdu spát.
↗
↗
Připadne-li Senát republikánům, Biden bude jako prezident spíš k ničemu. Princip přepočtu populace na zastoupení v senátu je mimochodem další z věcí, které charakteristice nejlepší demokracie na světe úplně neodpovídá. Až definitivní výsledky v Georgii ukážou, jestli mají demokraté byť jen teoretickou šanci stav senátu aspoň vyrovnat na 50 ku 50.
↗
Středa. Michigan mění barvu na modrou.
↗
Kent County, kde se očekávalo Bidenovo jasné vítězství je ale stále červené. Nakonec ale opravdu vyhrává Joe.
↗
↗
↗
↗
↗
Donald Trump se předčasně prohlašuje vítězem v Pensylvánii. Je za to právem kritizován. Bidenova kampaň se na oplátku prohlašuje vítězem ve Wisconsinu.
↗
Čtvrtek ráno. Aktuální kalkulačka. Pokud stále nevíte, kdo je vám bližší. Nějakej chlápek, kterej kdysi pracoval pro Obamu, nebo nácek?
↗
Protesty se očekávaly. Ale kdo a proti čemu… důvodů je nečekaně více. Protesty za to, aby úředníci v Arizoně spočítali každý hlas. Prezident Trump stahuje Bidenův náskok a vyzývá k tomu, aby se přestaly sčítat korespondenční hlasy. Hlasy se samozřejmě dále sčítají.
↗
To, kde by se přerušení sčítání Trumpovi hodilo, a kde by naopak rád počítal dál, není úplně jasné.
↗
V Pensylvánii by pro Trumpa bylo dobré zastavit sčítání korespondenčních hlasů. Ještě totiž vede, Biden však náskok pomalu stahuje. Na tento moment se Trumpův tým připravoval měsíce. Chystal si pro ni půdu neustálým opakováním, že korespondenční hlasování je podvod. Když to nastalo, zdá se, že ho nikdo nebere vážně. V průběhu dne se začalo objevovat heslo Count All Legal Votes, které je samo o sobě nezpochybnitelné, z úst Donalda Trumpa však implikuje, že některé Bidenovi hlasy jsou falešné. Nastávají bizarní situace, kdy na jedné straně ulice stojí podporovatelé Donalda Trumpa a na druhé zastánci Joe Bidena a obě skupiny mávají stejným heslem Count All Legal Votes. Teď si to užívám.
↗
CNN teď nemá do čeho píchnout. Už je jasné, kdy přijde další alespoň malá aktualizace z posledních nesečtených států. Aljaška nikoho nezajímá. Nezbývá nic jiného než vyplňovat čas. Diváci se napínají. Aby nikam nepřepínali.
↗
↗
Je pár hodin po půlnoci a Donald Trump v Bílém domě vystupuje s projevem. Zdánlivě bez přípravy chrlí lži a bájí o ukradených volbách. Největším překvapení pro mě je, že to trvalo patnáct minut a jak rychle mi ten čas utekl. Následuje tradiční kolečko mluvících hlav o útoku na posvátnou, nejlepší demokracii na světě. Jdu spát.
↗
↗
Na tento okamžik se čekalo tři dny. Biden převzal vedení v Pensylvánii. Úleva, kterou hned následuje úzkost. Z toho, že demokraté a Biden ty čtyři roky promrhají. A z toho, že se v roce 2024 zase budou tvářit překvapeně, až přijde podobný vyzyvatel jako Donald Trump a voliči, kteří dostali Bidena do Bílého domu, zůstanou doma. Nyní to vypadá na další dva ztracené roky, protože jakákoliv legislativa bude blokována republikánským Senátem. Přesto jsem mírný optimista. Proč? Kvůli rekordní volební účasti. A kvůli obrovské podpoře kandidátovi, který nenabídnul žádné výrazné politické řešení problémů a jehož hlavním plusem je to, že je slušný člověk.
Svět → Reportáž
8. listopadu 2020 v 9.27
Související
Diskuse