Kauzy Zahradila a Home Creditu ukazují nedůvěryhodnost českých konzervativců
David František WagnerČeští konzervativci se neváhají vymezovat vůči demokratickým spojencům, a současně omlouvají totalitní Čínu. Největší hrozbu vidí v progresivních opatřeních, ale nad skutečnými gulagy mávnou rukou. Jak se lze s takovým partnerem bavit?
Poslední týdny napsaly dosud největší kapitolu v příběhu vazeb mezi výraznými figurami ODS a komunistickou Čínou. Zatímco blízkost europoslance a spitzenkandidáta konzervativců Jana Zahradila k Číně už byla jednou detailně popsána na stránkách Sinopsis, u dalších aktéru jde spíše o překvapivá zjištění.
Poradce vietnamské konfederace
Jan Zahradil, poslanec s unikátními politickými zkušenostmi a postavením, dle EUobserveru jaksi zapomněl zmínit, že je předsedou poradního výboru Konfederace svazů Vietnamců v Evropě. To pro místopředsedu výboru, který řeší obchodní smlouvy či zpravodaje dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem i smlouvy o vzájemné ochraně investic znamená výrazný problém se střetem zájmů.
Ačkoli se Zahradil ještě začátkem prosince hájil, že ve spolku je velmi neaktivní a neplynou mu z členství žádné výhody, o týden později, tedy den po zveřejnění článku EUobserveru, na funkci zpravodaje rezignoval. V tweetu pak zmínil, že je dohoda terčem organizovaných snah nepřátel volného obchodu a že, aby jí neohrozil, raději rezignuje. O identitě těchto nepřátel volného obchodu jsme se nic moc nedověděli.
Vietnam přitom postupně přebírá čínský model organizace internetu. Je tu například již trestné kritizovat komunistickou vládu jedné strany. Proti porušování lidských práv ve Vietnamu přitom aktivně vystupují i Spojené státy, dlouholetý vzor mezinárodní politiky ODS.