Útok v Ostravě: sedmý postřelený bojuje o život, pachatel mrtvý

Útočník střílel ráno v nemocniční čekárně, kde usmrtil pět lidí. Šestý zemřel pak během operace. Pachatel se během dopoledne na útěku sám zastřelil.

(red)

10.12.2019 10:56

Aktualizováno: 15:32

Abc

Do zásahu u nemocnice a následného pátrání se zapojilo několik stovek policistů. Foto Policie ČR, Twitter

Česká republika zažila svůj zatím druhý nejtragičtější střelecký útok. Stalo se tak v úterý ráno. Pachatel, který byl již identifikován jako dvaačtyřicetiletý stavební technik, přišel do čekárny traumatologické ambulance ve Fakultní nemocnici Ostrava a zranil střelbou z pistole devět osob. Pět z nich zranění na místě podlehlo, šestá zemřela později při operaci. Sedmá osoba je po průstřelu hlavy nadále v kritickém stavu. Osmý a devátý postřelený jsou dle lékařů již mimo ohrožení života.

Pět z obětí jsou muži a jedna je žena. Ve všech případech šlo o pacienty. Podle některých médií vyhnal pachatel z čekárny před vlastní střelbou děti, tato informace však zatím není spolehlivě potvrzena.

Po činu pachatel uprchl ve svém autě, přestože policie dorazila tři minuty po zavolání. V dopoledních hodinách bylo auto nalezeno několik kilometrů za Ostravou u obce Děhylov. Pachatel obrátil ještě před konfrontací s policisty zbraň proti sobě.

Otázka motivu
Dle dosud dostupných informací pachatel všem kolem sebe v poslední době vykládal, že je smrtelně nemocný a nikdo ho nechce léčit. Přestal též chodit do práce. S policií spolupracovala už od rána jeho matka, jíž byl prý těsně po činu oznámit, co provedl, a od které s výrokem „du se zastřelit“ zase hned odjel.

Podle informací z policejních zdrojů použil pachatel nelegálně drženou krátkou zbraň. Po jejím původu se teď pátrá.

Všichni významní politikové vyjadřují souběžně soustrast příbuzným obětí a děkují všem, kdo pomáhají. Pomoc slíbil i premiér, který do Ostravy vyrazil namísto zrušené cesty do Estonska.

Jedná se o zatím druhý nejtragičtější střelecký útok v historii ČR. Jako nejtragičtější je evidována střelba v restauraci v Uherském Brodě z února 2015, při níž usmrtil pachatel osm lidí.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Středa, 11.Prosince 2019, 11:27:31

Sedmý postřelený -- respektive postřelená -- je i po noci stále v kritickém stavu. Jinak zatím žádné další významné novinky.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.