Hřib bojuje na několika frontách

Primátor Zdeněk Hřib je jiný než ostatní politici a nevynechá příležitost to veřejně zdůraznit. Vymezil se proti prezidentovi i premiérovi a nejen díky tomu se stal jednou z nejvýraznějších tváří Pirátské strany.

Piráti si moc dobře uvědomují, jak významnou kótu v Praze dobyli. Primátor hlavního města se může směle pasovat s ministrem. Pro Piráty to je nevýznamnější exekutivní post a Zdeněk Hřib se vedle předsedy Ivana Bartoše stal jejich klíčovou tváří.

Zpočátku to na žádnou slávu nevypadalo. Hřib – ač bez politických zkušeností – si vydupal na koaličních partnerech primátorský řetěz. Přitom má za sebou stejný počet mandátů jako zkušený lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. V prvních týdnech Hřib působil dost rozpačitě a neotesaně, konfliktní vystupování mu zůstalo dodnes.

Zapracoval však na marketingu. Pochopil, že v moderní době nestačí makat, ale je též nutné být vidět a slyšet. Odtud třeba jeho sváteční hlášení v metru nebo razantní postup proti snaze staromilců nenápadně na Staroměstské náměstí vrátit Mariánský sloup.

Řídit město s TOP 09 není žádný med, zvlášť když Pospíšil má tendenci konzervovat staré pořádky, a to i v kontroverzních městských firmách. Prosadit v pestrobarevné radě města modernizační opatření, například monitorování a danění prázdných kvartýrů, jež umocňují bytovou krizi v Praze, je prakticky nemožné. Přesto se Piráti, jimž na magistrátu schází seriózní levicový partner, nevzdávají.

33138483_1667338026719082_5322274407496810496_nKonfliktní jednání mu zůstalo, zapracoval však na marketingu. Foto FB Z. Hřiba

Hřib nevynechal ani další dvě příležitosti ukázat, že je jiný než ostatní politici. Jedna z něj učinila soupeře Miloše Zemana, druhá Andreje Babiše. Primátorův rukopis nese zavržení pasáže uznávající politiku jedné Číny ve smlouvě s Pekingem. Čína za to rozsvítila červenou českým kulturním souborům.

To rozlítilo i ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který předčasně ukončil schůzku s velvyslancem, jenž se jej snažil vodit za nos místo toho, aby akceptoval, že samospráva je v České republice autonomní a suverénní a že nelze kvůli politickému nesouladu sabotovat kulturní výměnu.

Zato prezident má pro čínskou odvetu pochopení. „Pan primátor Hřib zasel vítr a my všichni teď sklízíme bouři,“ uvedl Zeman. Podle vyjádření Hřiba pro Novinky.cz prezident nepochopil, že politika jedné Číny neznamená, že Praha bude tancovat tak, jak Čína píská. „Namísto svých čínských poradců a čínské firmy Huawei, která sponzoruje Pražský hrad, by měl raději naslouchat českému ministerstvu zahraničí,“ řekl Hřib.

Primátor má na jedné straně pravdu: komunální a kulturní vztahy by neměly být politicky determinované. Vidět ale za kroky minulých pražských konšelů pouhou snahu Adriany Krnáčové získat pro ZOO pandu, je ale zavádějící. Jejich snaha o zákryt s oficiální zahraniční politikou se dá pochopit.

A také Hřib – jakkoliv nám může být jeho čínské ohrazení sympatické – by si měl uvědomit, že Praha není ostrov a že síla země na diplomatickém poli vychází také z respektování její dlouhodobé linie i těmi aktéry, kteří nesedí ve vládě či parlamentu. Jinak také může být podezříván z úmyslu dělat útratu na účet jiných.

Dalším, koho se Hřibovi podařilo vytočit, je Andrej Babiš. Ten je natolik posedlý myšlenkou na výstavbu vládní čtvrti v Letňanech, až se vtírají pochybnosti, za čí zájmy tady kope. Primátor záměrům premiéra nefandí. Přesto se pokusil o obchod: vládní miliardy na infrastrukturu a novou nemocnici za městské pozemky. Babiš odmítl.

„Mám za to, že to není úplně dobrý přístup k Praze, která má na svědomí 25 procent hrubého domácího produktu. To, že Praha chce jenom totéž, co dostává od státu Brno, není nijak přemrštěné,“ poznamenal Hřib. Neshodli se ani na přístupu k PPP projektům. Babiš za partnerství veřejného a soukromého sektoru nepřekvapivě lobbuje, Hřib se na ně právem dívá skrz prsty.

Pomiňme, že Hřibův hokynářský přístup k celé věci není nejšťastnější, a velkoryse přejděme, že Praha rozhodně není zanedbaným kusem země. Co má říkat Mostecko, Bruntálsko či Karvinsko? Z hlediska Pražana však má tvrdý primátorův styl logiku. Rozčílený Babiš naopak tvrdí, že „pan Hřib se dohodnout nechce, argumenty neslyší a jen lacině kritizuje, politikaří a nejedná ve prospěch Pražanů.“

Premiér si podle svých slov radši počká na jiné vedení metropole. Neřekl, jestli až v příštím volebním období, nebo zda doufá, že ANO spolu s ODS a koaliční TOP 09 Hřiba sesadí.

Bez ohledu na věcnou podstatu a další vyhlídku sporů, které Zdeněk Hřib vede, lze mít jeho strategii za mazanou. Profiluje se jako nejviditelnější soupeř Andreje Babiše i Miloše Zemana. Tam, kde sněmovní opozice zůstává u kázání, primátor svádí reálné bitvy.

Může to pomoci Pirátům, aby byli vnímání coby relevantní síla schopná nést odpovědnost, ale i Hřibovi samému. V koaliční přetahované i v případě, že do příštích voleb bude nucen nastoupit z opozice. A rovněž roste jeho vliv mezi Piráty. Na hodnocení, zda je dobrý, či špatný politik, je ještě brzy. Rozhodně se ale neztratí.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.