Primátorem v Praze bude pirát Hřib. Politologové: na koalici vydělají všichni
Jan KašpárekVznikající koalice Pirátů, uskupení PRAHA SOBĚ a Spojených sil pro Prahu ve čtvrtek oznámila, že dospěla ke kompromisu ve sporu o primátorské křeslo. Do toho usedne lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Podle politologů koalice prospěje všem.
Praha od čtvrtečního večera zná složení koalice, která příští roky povede magistrát. Představitelé Pirátů, sdružení PRAHA SOBĚ a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL, LES s podporou Demokratů Jiřího Kasla) došli ke kompromisu, ze kterého jako nový primátor vychází Zdeněk Hřib (Piráti). Lídři ostatních kandidátek, starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRAHA SOBĚ) a předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) v Radě hlavního města nezasednou, stanou se předsedy zastupitelských klubů.
„V povolebním vyjednávání každý z nás někde ustoupil a jinde naopak získal, ale nakonec jsme se rozumně dohodli. Za PRAHA SOBĚ i osobně chci slíbit, že ukážeme, co znamená být skutečným koaličním partnerem. Žádné mydlení schodů, žádné podrazy, žádné hádky a blbá nálada,“ slíbil Čižinský bezprostředně po konci vyjednávání.
Jednání v posledních týdnech komplikoval především spor o post primátora. Toho se od počátku nechtěli vzdát Piráti, kteří pokládají za logické, aby jej získali oni coby strana, jež ve volbách obdržela nejvíce hlasů. Z konfliktu jako první ustoupil v zájmu dosažení dohody Čižinský, včera jej po dalším kole jednání následoval Pospíšil.
„Cítíme, že by případná patová situace, ohrožení či rozpad vznikající koalice zklamal celou řadu Pražanů, kteří chtějí změnu na pražské radnici,“ uvedl lídr Spojených sil pro Prahu na čtvrteční tiskové konferenci. Během vyjednávání přitom opakovaně naznačil, že má možnost krom stávajících partnerů jednat i s největší silou v pražském zastupitelstvu, ODS. Pokud by s občanskými demokraty ale chtěl složit koalici, potřeboval by pro ni druhého partnera, kterým by se z hlediska povolební aritmetiky muselo stát politické hnutí ANO.
Nynější dohoda je výsledkem kompromisní nabídky, se kterou přišli Piráti. Ti se v Radě hlavního města spokojí se třemi zastupiteli: Hřibem coby primátorem, Adamem Zábranským ve vedení gesce bydlení a transparentnosti a Vítem Šimralem v oblasti školství. Každý z jejich koaličních partnerů obsadí čtyři křesla.
PRAHA SOBĚ získá oblast sociální politiky a zdravotnictví pro Milenu Johnovou, odbor financí pro Pavla Vyhnánka, odbor dopravy pro Adama Scheinherra a odbor kultury. Ten dostane na starost dokumentaristka Hana Třeštíková, jež nahradí ve funkci radního Jan Wolfa (KDU-ČSL). Spojené síly pro Prahu původně chtěly Wolfa na postu radního pro kulturu coby jediného zvoleného lidovce udržet, nakonec ale ustoupily.
Pospíšilova kandidátka i tak obsadí post radního pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem (TOP 09), radního pro životní prostředí s Petrem Hlubučkem (STAN), radního pro veřejnou správu, legislativu a bezpečnostní odbor Hanou Marvanovou (STAN) a správou majetku a majetkových podílů pověří Jana Chabra (TOP 09).
Vznikající koalice prospěje všem účastníkům, shodují se politologové
„Dá se říci, že při vyjednávání získaly všechny zúčastněné strany, byť největší úspěch je to pro Piráty, kteří symbolicky změnili politické poměry v Praze,“ myslí si politolog Milan Znoj. „Posouvá je to na škále volitelnosti k dalším vrstvám občanů a ke střední generaci, kterou byli zatím vnímaní jako protestní a poněkud anarchická strana,“ sdělil Deníku Referendum s tím, že Piráti budou v nastávajícím funkčním období muset dokázat, že skutečně dokáží vládnout.
S tím souhlasí i politoložka Daniela Vašátková: „Pražský výsledek potvrzuje posilující tendence Pirátů a slouží i jako signál pro další strany, že je tu nová strana, se kterou se musí počítat. To je ostatně jeden z důvodů, proč se nedivím, že Piráti trvali na postu primátora.“ Dodala, že manévry Hřibových partnerů končící ústupem je možné vykládat jako opatrnost. V Praze je totiž podle Vašátkové stále patrné jisté podezření vůči politicky nezkušeným primátorům, jakým je Hřib podobně jako dosluhující Adriana Krnáčová (ANO).
Oba politologové se shodují i v tom, že na koalici netratí žádná ze stran. Znoj vyzvedl úspěch sdružení PRAHA SOBĚ jako nebývalý vzestup občanského aktivismu a dodal, že jiný je případ Spojených sil pro Prahu.
Ty mohou být spokojeny podle Znoje už jen na základě toho, že se do koalice dostaly. „Nikde krom Prahy se totiž TOP 09, jejíž předseda Spojené síly vede, zvlášť dobře neumístila. Rodící se koalice je pro ni tedy velmi výhodná,“ uvedl Znoj.