Rubriku Názory v DR dnes redigovali studenti z Fridays For Future

Páteční vydání názorové rubriky v DR jsme jako výraz podpory celosvětové stávky za klima nabídli středoškolákům z Fridays For Future.

(jp)

20.09.2019 10:15

Img_8795

Milí mladí přátelé, jsme v tom s vámi společně, a společně s vámi v tom budeme pokračovat. Foto Peter Tkáč, DR

Psát o klimatu teď

Covering_climate_now_logo

Akce světových médií za důkladnější psaní o klimatické krizi #Coveringclimatenow


Covering Climate Now, neboli Informovat o klimatu teď, je akcí světových médií, jejímž cílem je hledat cesty, jak důkladněji referovat o tématu klimatické krize. Projekt zahájila americká média The Nation a Columbia Journalism Review, jeho stěžejním partnerem je britský deník The Guardian.

Účastní se jej na dvě stě padesát světových médií různých velikostí ze všech koutů světa. Všechna účastnící se média se zavázala publikovat v týdnu od 15. do 22. září před newyorským klimatickým summitem větší množství textů k tématu a podle úvahy je sdílet s kolegy. Deník Referendum je spolu se slovenským Denníkem N jedinou novinářskou organizací v regionu, která se akce účastní.

V jejím rámci vycházejí v DR nejméně dva texty denně, jak původní, tak překlady materiálů, k nimž máme přístup jako účastníci spolupráce. Deník Referendum je jediným českým médiem, jež téma změn klimatu sleduje dlouhodobě a systematicky. Od účasti ve spolupráci světových novinářských organizací si slibujeme, že by mohla přispět k tomu, aby se nejvážnějšímu tématu dneška začala v patřičné, daleko větší, míře věnovat i další česká média.

Všechny texty zevřejněné v rámci Covering Climate Now přehledně zde, všechny texty k tématu klimatické změny pak zde.

Související

V celém světě se dnes koná akce, která bude patrně největším celosvětovým protestem za záchranu klimatu v dějinách: Stávka za klima. V New Yorku vede protesty švédská středoškolačka Greta Thunbergová, jež tam příští týden vystoupí na půdě OSN v rámci klimatického summitu, k němuž se vzhledem ke změněné celosvětové atmosféře upírá mimořádná pozornost.

Má-li od něj někdo velká očekávání, budou takřka určitě zklamána, protože ve Spojených státech trvá jedna z nejhorších vlád v jejich dějinách, řízená moulou s frivolním vztahem k pravdě, který si z bagatelizace klimatických změn vytvořil jedno ze svých hlavních témat. Amerika bohužel prozatím světu nepomůže.

Přitom je jasné, že situace je kritická. Z reálného vývoje čím dál otřesnějších příznaků klimatické krize, jež můžeme pozorovat po celém svět a ve stupňující se míře také u nás, je jasné, že klimatologové nepřeháněli, ale právě naopak pod vlivem soustavného tlaku různých fosilním průmyslem sponzorovaných hochštaplerů se drželi zpátky. Tím pádem jejich dřívější předpovědi před našimi zraky realita o překot předbíhá, právě proto znovu a znovu slýcháme věty o tom, že příznaky klimatické krize postupují mnohem rychleji, než vědci předvídali.

Náš čas tedy rychle utíká a je jasné, že nemáme šanci v této z nejtěžších zkoušek, jimž byla lidská civilizace kdy vystavena, obstát, pokud od základu neproměníme společensko-hospodářské uspořádání. A to se nemůže podařit bez zcela mimořádného výkonu světové občanské společnosti.

Proto je hnutí studentů, kteří ve světě postiženém čím dál brutálnějšími dopady klimatické krize prožijí svou dospělost, největší nadějí, která se od konce studené války ve světě objevila. Je samozřejmostí, že se k jejich zápasu s novou vervou připojují starší generace občanských iniciativ. A je dobře, že svou odpovědnost začínají přebírat i světová média.

Deník Referendum od svého vzniku před deseti lety soustavně píše o tématu klimatických změn jako o jedné z nejdůležitějších otázek, jimž lidstvo čelí. Je pro nás tedy samozřejmostí účastnit se akce světových médií za důkladnější a obsažnější pokrývání tématu, jež slovy posledního vydání týdeníku Time „definuje naši éru“. A je pro nás také samozřejmostí projevovat přízeň lidem, kteří se o záchranu klimatu s nejpočestnějšími úmysly pokoušejí.

Proto jsme se rozhodli poprvé v desetileté historii našich novin svěřit svou rubriku Názory na jeden den pozvaným hostům – jako platformu konkrétní občanské iniciativě. Všechny čtyři dnes publikované texty si obstarala inciativa studentů za záchranu klimatu Fridays For Future. V DR prošly jen základní stylistickou redakcí. Je to náš příspěvek k dnešní stávce za klima. Milí mladí přátelé, jsme v tom s vámi společně, a společně s vámi v tom budeme pokračovat.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.