V Bruselu jde teď o víc než o pozice, hlavní je poprvé program
Petr JedličkaZánik velké koalice v Evropském parlamentu změnil EU více, než se na první pohled zdá. O unikátnosti aktuálního povolebního vyjednávání jsme mluvili s Michalem Bergem, jenž dění sleduje s vhledem člena předsednictva European Greens.
Ze zpráv víme, že se v EU aktuálně jedná o novém obsazení postu předsedy Evropské komise, o novém vysokém zmocněnci pro zahraniční politiku a o vedení dalších institucí. Vy přitom upozorňujete, že kromě toho probíhají dnes i unikátní jednání o programu nové Komise. V čem jsou tak unikátní? Komise přeci měla vždy programové cíle, na jejichž základě ji i v minulosti schvaloval Evropský parlament.
V minulosti fungovala v Evropském parlamentu vždy velká koalice dvou největších frakcí — lidovecké a sociálnědemokratické. V praxi tak skutečná programová jednání po volbách neprobíhala. Evropští lidovci a socialisté a představitelé jejich domácích stran se spíše jen dohodli na rozdělení funkcí a jejich většina v Evroparlamentu pak Komisi schválila.
V letošních volbách přišla však lidovecká a sociálnědemokratická koalice o většinu. Proto se dohodly čtyři největší frakce, které se nevymezují proti EU negativně, to jest lidovci, sociální demokraté, liberálové a zelení, že vůbec poprvé povedou plnohodnotná programová jednání a že nová Komise se bude opírat o koalici na základě právě tohoto programu.
Jak tato jednání probíhají prakticky?
Nejprve vznikl zastřešující jednací tým, ve kterém má každá frakce dva zástupce — svoje dvě vůdčí osobnosti. Tato skupina poté definovala pět hlavních programových okruhů, přičemž ke každému z nich vznikla zvláštní pracovní skupina. V každé z těchto skupin má každá frakce opět dva zástupce.
Skupiny začaly fungovat naplno nyní 12. června. Výsledkem jejich práce má být programový mandát, který bude prezentován na summitu Evropské rady za týden.