Občanská společnost: Volba Koudelky zástupcem ombudsmanky může úřad zničit
Jan GruberZástupci lidskoprávních organizací vyzvali poslance, aby zástupcem veřejné ochránkyně práv nezvolili kontroverzního právníka Zdeňka Koudelku. Spoluautor amnestie Václava Klause totiž nehájí zájmy občanů, ale zájmy vlivných a mocných.
Právník a politik Zdeněk Koudelka (ČSSD) není vhodným kandidátem na post zástupce veřejné ochránkyně práv, uvedli ve společném prohlášení představitelé organizací občanské společnosti, které se zabývají lidskými právy, sociálním začleňováním nebo problematikou migrace. Na tiskové konferenci v prostorách pražského Café Jedna ve Veletržním paláci apelovali na poslance, aby při volbě, jež se uskuteční již ve středu, někdejšího rektora soukromé Vysoké školy Karla Engliše nepodpořili.
„Jsme přesvědčeni, že Koudelka v žádném případě nesplňuje vlastnosti potřebné k výkonu funkce a jeho předchozí činnost, aktivity a prohlášení ukazují, že není způsobilý zastupovat úřad ombudsmana. Jeho zvolení zástupcem ombudsmana by úřad veřejného ochránce ochromilo a znevěrohodnilo v jeho základním poslání — být pojistkou a vyvážením moci v české demokracii při ochraně práv občanů,“ vysvětlili.
Ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček doplnil, že post ombudsmana, respektive jeho zástupce má zastávat ten, kdo celým svým občanským i profesním životem osvědčil připravenost pomáhat slabším a utiskovaným. „Koudelka ovšem prokázal pravý opak. V minulosti nejednal v zájmu obyčejných lidí, ale v zájmu svém a vysoce postavených politiků,“ připomněl mimo jiné s narážkou na skutečnost, že Koudelka byl spoluautorem široce odsuzované amnestie někdejšího prezidenta Václava Klause.
Autoři prohlášení bývalému sociálně demokratickému poslanci dále vytýkali podíl na přípravě exekučního řádu, kvůli němuž se desítky tisíc lidí ocitly v dluhové pasti. A poukázali rovněž na jeho roli při vzniku volebního zákona v dobách opoziční smlouvy, jehož cílem bylo znevýhodnit malé politické strany a který nakonec zrušil Ústavní soud coby rozporný s poměrným volebním systémem zakotveným v Ústavě.
Vhodné kandidátky: Wagnerová a Selucká
„Ve vedení úřadu veřejného ochránce práv potřebujeme nezávislou, spravedlivou, široce respektovanou osobnost s jasnými výsledky na poli ochrany lidských práv,“ konstatovala předsedkyně Výboru pro práva dítěte při Radě vlády pro lidská práva Klára Laurenčíková. „Potřebujeme statečného člověka, který se nebude bát sklízet za své postoje kritiku ze strany mocných,“ dodala.
Pod výzvu poslancům se krátce po jejím zveřejnění podepsalo přes dvě stě veřejně známých osobností. Lze jmenovat ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, bývalého předsedu Senátu Petra Pitharta (KDU-ČSL) nebo mluvčí Charty 77 a spoluzakladatelku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Danu Němcovou. Dalších více než tři tisíce lidí současně podepsalo obsahově téměř totožnou petici, kterou připravili zástupci Milionu chvilek pro demokracii.
Proti volbě Koudelky, respektive jeho nominaci ze strany prezidenta Miloše Zemana se v minulých týdnech ve společném prohlášení vymezily také některé protikorupční organizace — například spolek Oživení nebo Nadační fond proti korupci. Ty uvedly, že zástupcem ombudsmanky má být člověk nezávislý, s vysokou odborností a morálním kreditem. „Koudelka tyto požadavky jednoznačně nesplňuje a jeho případné zvolení by pro tuto instituci mohlo mít devastující účinky,“ varovaly.
Kromě Koudelky prezident na místo zástupce veřejné ochránkyně práv znovu navrhl Stanislava Křečka, jenž v minulosti neúspěšně kandidoval i na post ombudsmana. Senát pak na sklonku ledna nominoval dvě respektované právničky. Jsou jimi někdejší senátorka a místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová a končící děkanka brněnské právnické fakulty Markéta Selucká. Šestileté funkční období úřadujícímu zástupci veřejné ochránkyně práv Křečkovi skončí počátkem dubna.