Akcionáři Shellu odmítají těžbu ropy z dehtových písků

Angažovaní majitelé podílů vyzvali společnost Shell, aby přehodnotila projekt na těžbu ropy z kanadských asfaltových písků. Projekt je podle nich pro firmu přílišnou ekologickou i ekonomickou zátěží. Ropný koncern ale trvá na svém.

(len)

14.04.2010 13:42

800px-syncrude_mildred_lake_plant

Těžbou z dehtových písků se ropné společnosti snaží oddálit ropný zlom. Foto Wikimedia Commons

Skupina drobných akcionářů v čele s iniciativou FairPensions předložila před výroční schůzí anglo-holandské korporace Royal Dutch Shell zvláštní usnesení, ve kterém požádala, aby společnost přehodnotila projekt těžby z dehtových (asfaltových) písků v kanadských lesích. Nový posudek měl akcentovat především hlediska obchodní a environmentální životaschopnosti.

Ropná společnost však v pondělí vyzvala ostatní investory, aby rezoluci v hlasování zamítli. „Ačkoliv otázky akcionářů oceňujeme a považujeme je za relevantní, nechceme, aby se výzva stala precedentem, který by vedl ke zbytečným nákladům a zdvojení úsilí.“

V dopise upozorňujícím také na zasedání v Haagu, které se koná 18. května, společnost oznámila, že již akcionářům veškeré obchodně citlivé informace o projektu ropných písků předala.

V další fázi projektu chce společnost Shell vytěžit až sto tisíc barelů denně, což jsou čtyři procenta její celkové produkce.

Kampaně vedené akcionářskou iniciativou FairPensions v rámci Shellu a dalších podobných firem se zaměřují na téma ekonomické a ekologické odpovědnosti velkých společností. Další z akcionářů, kteří se k její kritice připojili, argumentují, že změny klimatu způsobené rozvojem těžby z dehtových písků mohou ohrozit jejich ostatní investice.

Další energetická korporace BP, jejíž výroční zasedání se koná ve čtvrtek, čelí tlaku angažovaných akcionářů ze stejného důvodu.

Další informace:
The Guardian Shell fights shareholders' campaign for oil sands review


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.