Velké ropné společnosti plánují investovat mnoho miliard dolarů do výstavby nové infrastruktury pro těžbu ropy z kanadských asfaltových písků. Jejich plány kritizují v aktuálně vydané zprávě některé ekologické organizace, mezi nimi i Světový fond na ochranu přírody (WWF).
Zahájení těžby v předpokládaném rozsahu čtyř milionů barelů ropy za den bude podle Kanadského institutu pro energetický výzkum vyžadovat investice ve výši 250 miliard britských liber (sedm a půl bilionu korun). Ekologové proto doporučují korporacím, aby se namísto posilování závislosti na fosilních palivech zabývaly rozvojem nízkouhlíkových technologií.
Podle ekologických organizací bude též během produkce fosilních paliv z asfaltu vypuštěno mnohem více emisí skleníkových plynů, než když je ropa získávána tradičním způsobem. Plánovaná těžební činnost dále poškodí lesy a komunity původních obyvatel.
Podle zprávy nazvané Náklady těžby asfaltových písků, by dvě stě padesát miliard liber například zplatilo přechod na elektromobily v celé Evropě. Podobnou cenu bude má také mít realizace projektu DESERTEC – sítě obnovitelných zdrojů využívající solární energii ze Sahary.
Další informace:
The Ecologist Tar sands money could pay for desert solar or electric cars
Ekologové: Těžit ropu z asfaltových písků se nevyplatí
Ropné společnosti se chystají zahájit těžbu ropy z kanadských asfaltových písků. Potřebná insfrastruktura může dle odhadů stát až sedm a půl bilionu korun. Podle ekologů by bylo účelnější využít peníze jinak, například na vývoj čistých technologií.

Roputěžící korporace doufají, že těžba z asfaltových písků oddálí ropný zlom. Foto Wikimedia Commons
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -