Ekologové: Těžit ropu z asfaltových písků se nevyplatí

Ropné společnosti se chystají zahájit těžbu ropy z kanadských asfaltových písků. Potřebná insfrastruktura může dle odhadů stát až sedm a půl bilionu korun. Podle ekologů by bylo účelnější využít peníze jinak, například na vývoj čistých technologií.

(sal)

18.03.2010 13:42

Syncrude_mildred_lake_plant

Roputěžící korporace doufají, že těžba z asfaltových písků oddálí ropný zlom. Foto Wikimedia Commons

Velké ropné společnosti plánují investovat mnoho miliard dolarů do výstavby nové infrastruktury pro těžbu ropy z kanadských asfaltových písků. Jejich plány kritizují v aktuálně vydané zprávě některé ekologické organizace, mezi nimi i Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Zahájení těžby v předpokládaném rozsahu čtyř milionů barelů ropy za den bude podle Kanadského institutu pro energetický výzkum vyžadovat investice ve výši 250 miliard britských liber (sedm a půl bilionu korun). Ekologové proto doporučují korporacím, aby se namísto posilování závislosti na fosilních palivech zabývaly rozvojem nízkouhlíkových technologií.

Podle ekologických organizací bude též během produkce fosilních paliv z asfaltu vypuštěno mnohem více emisí skleníkových plynů, než když je ropa získávána tradičním způsobem. Plánovaná těžební činnost dále poškodí lesy a komunity původních obyvatel.

Podle zprávy nazvané Náklady těžby asfaltových písků, by dvě stě padesát miliard liber například zplatilo přechod na elektromobily v celé Evropě. Podobnou cenu bude má také mít realizace projektu DESERTEC – sítě obnovitelných zdrojů využívající solární energii ze Sahary.

Další informace:
The Ecologist Tar sands money could pay for desert solar or electric cars


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.