Sjezd zvolil nové vedení ČSSD. Stranu povede Hamáček s Onderkou

Sjezd ČSSD potvrdil ve funkci předsedy Jana Hamáčka a prvním místopředsedou zvolil Romana Onderku. Přijal rovněž nové stranické stanovy. Ty ruší ústřední výkonný výbor nebo kvóty pro vyrovnané zastoupení žen a mužů na kandidátkách.

(jg)

02.03.2019 10:45

Ad1-2756

„Vláda pro nás není posvátná kráva. Je pouze prostředkem pro naplňování našeho volebního programu. Budeme v ní i nadále dělat silnou levicovou politiku,“ řekl Jan Hamáček. Foto ČSSD

Sjezd ČSSD, který se sešel v Hradci Králové, zvolil nové stranické vedení. Pozici předsedy podle očekávání obhájil vicepremiér Jan Hamáček. Prvním místopředsedou se stal poslanec a někdejší brněnský primátor Roman Onderka. Posty řadových místopředsedů obsadili starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, poslanec Ondřej Veselý a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Poslední křeslo zůstalo po prvním kole volby prázdné. Delegáti rovněž přijali nové stranické stanovy.

„Slíbil jsem, že se pokusím zvednou sociální demokracii z kolen. S ročním odstupem mohu říci, ž jsem ten slib splnil. Nelitujeme se, nehádáme se a neflákáme se,“ řekl ve svém úvodním projevu Hamáček s tím, že vstup do druhé vlády Andreje Babiše byl správným rozhodnutím. „Preference se nám kývají ze strany na stranu, ale zázraky na počkání zkrátka neumím,“ dodal. Staronový předseda prohlásil, že jednotná a nerozhádaná ČSSD má sílu změnit Českou republiku k lepšímu.

„Mám vizi, odhodlání, zkušenosti. Rád řeší věci rychle a zrozumitelně, nerad hraji divadlo pro média. Nemám rád lhaní a pomlouvání. Znov proto ČSSD nabízím svoje služby. Pokud dostanu stranickou důvěru, přijmu ji s povděkem,“ konstatoval Hamáček závěrem a bez obtíží, nemaje žádného vyzyvatele, obhájil post před předsedy. Stejně jako před několika týdny Babiš obdržel 86 procent hlasů. Podpořilo jej 433 delegátů, 57 hlasovalo proti a 11 hlasovacích lístků bylo neplatných.

Výsledky volby místopředsedů ČSSD

  • Roman Onderka – 410 hlasů
  • Michal Šmarda – 392 hlasů
  • Jana Maláčová – 390 hlasů
  • Ondřej Veselý – 313 hlasů
  • Tomáš Petříček – 256 hlasů
  • poslední místo ve vedení strany nebylo v 1. kole obsazeno
Delegáti sjezdu rovněž přijali nové stranické stanovy. Ty vypustily doposud druhý nejvyšší orgán strany – ústřední výkonný výbor. Jeho pravomoci nově přejdou na poznání menší a pružnější předsednictvo. To bude kromě jiného rozhodovat i o rušení místních organizací. Další novinkou je absence hojně kritizovaných ustanovení o zásadách personální politiky, která stranickým nováčkům znemožňovala ucházet se o funkce ve vedení. Do budoucna má potřebnou délku členství jako předpoklad pro kandidaturu do čela strany stanovit předsednictvo vnitřním předpisem.

Stanovy, které bez konzultace s členskou základnou zpracoval někdejší místopředseda strany Martin Netolický, dále vyškrtly podmínku, aby v nejužším vedení strany zasedala alespoň jedna žena. Zrušily i kvóty pro ženy a lidi mladší třiceti let v orgánech strany a také pravidla pro alespoň čtyřicetiprocentní zastoupení osob opačného pohlaví na kandidátkách pro volby do krajských zastupitelstev a Poslanecké sněmovny. Pro schválení změn se vyslovilo 413 delegátů, 45 bylo proti a 31 se jich zdrželo.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Id_foto

Bohuslav Vorel - Valy u Přelouče

Ministr - politik nebo ředitel vládní divize? Sobota, 2.Března 2019, 21:15:34

Otázkou je, zda s takovým počtem ministrů ve vedení dokáže ČSSD zviditelňovat stranickou politiku a odlišit ji od státní. To se může týkat zejména Petříčka na zahraničí. Ale už i Maláčová dostává od Babiše kázání, že je hlavně správce ministerstva, a politiku dělá hlavně premiér.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.