Chovanec následuje Sobotku. V březnu opustí Sněmovnu i vysokou politiku

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se po březnovém stranickém sjezdu vzdá poslaneckého mandátu. Důvodem je nesouhlas s účastí ČSSD ve vládě Andreje Babiše. Ve Sněmovně by jej měl nahradit starosta Stříbra a někdejší poslanec Václav Votava.

(jg)

14.01.2019 00:05

Parlament-26

Rok po Bohuslavu Sobotkovi plánuje Poslaneckou sněmovnu opustit i jeho blízký spojenec Milan Chovanec. Ilustračka Ondřej Mazura, DR

Milan Chovanec (ČSSD) po březnovém stranickém sjezdu rezignuje na poslanecký mandát, opustí Sněmovnu i vrcholovou politiku. Někdejší ministr vnitra v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) to oznámil na nedělní plzeňské krajské konferenci, kde byl znovu zvolen krajským předsedou. Za hlavní důvod svého odchodu z dolní komory Parlamentu Chovanec označil nesouhlas s účastí ČSSD ve druhé vládě Andreje Babiše (ANO).

„Je obecně známo, že jsem zásadní odpůrce účasti ČSSD ve vládě. Jsem přesvědčen, že nás tento krok nejen nezachrání, ale že nám bere poslední zbytky kredibility v očích veřejnosti. S tímto přesvědčením nelze dlouhodobě vykonávat práci koaličního poslance. Zároveň se nechci znovu pokoušet roztočit stranické mlýnské kolo na druhou stranu. Je to úkol pro novou generaci sociálních demokratů, přičemž není jisté, zdali tu šanci vůbec dostanou,“ vysvětlil.

Po odchodu z Poslanecké sněmovny se Chovanec nemá v plánu zabývat vrcholovou politikou. „V té jsem strávil několik náročných let. Je to jak s účastí na olympiádě. Já už tam byl a svoje jsem si odmakal. Teď je to na jiných a já jim můžu jen držet palce,“ uvedl s tím, že zůstane řadovým členem ČSSD. A dodal, že o svém rozhodnutí již na sklonku minulého roku informoval stranického předsedu Jana Hamáčka (ČSSD).

Chovance ve Sněmovně nahradí starosta Stříbra a krajský zastupitel Václav Votava (ČSSD). Ten byl členem dolní komory Parlamentu patnáct let, přičemž v minulém volebním období zastával post předsedy rozpočtového výboru. Votava si nicméně zatím není jistý, zda bude poslanecký mandát vykonávat. „Je to příliš čerstvé. Milan Chovanec oznámil, že odejde v březnu a do té doby se také já rozhodnu,“ řekl ČTK. V případě, že by se Votava postu zřekl, připadl by dalšímu bývalému poslanci Igoru Jakubčíkovi (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra je druhým členem poslaneckého klubu ČSSD, který jej v tomto volebním období kvůli nesouhlasu s politikou vedení strany opustí. Na konci března minulého roku rezignoval na post poslance i někdejší předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Ve sněmovních lavicích ho nahradil Roman Sklenák (ČSSD). Sobotka se následně stáhnul do ústraní. Členem strany, kterou po roce 1989 pomáhal obnovovat, ale zůstal.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.