Bohuslav Sobotka opouští Sněmovnu i vysokou politiku
Jan GruberNěkdejší premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl rezignovat na poslanecký mandát a opustit vysokou politiku. Ve sněmovních lavicích ho nahradí bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.
Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl rezignovat na poslanecký mandát a odejít z vysoké politiky. Oproti svým předchůdcům v čele strany — Miloši Zemanovi a Jiřímu Paroubkovi — však ze sociální demokracie vystupovat nehodlá. Sobotku v Poslanecké sněmovně nahradí stávající tajemník poslaneckého klubu ČSSD a jeho někdejší předseda Roman Sklenák.
„Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele sociální demokracie okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů. To, že končím jako parlamentní politik, ale neznamená, že končím jako aktivní občan. Tím jsem byl vlastně už od střední školy a zůstanu jím určitě i nadále,“ uvedl Sobotka na facebookovém profilu.
Sobotka ve svém prohlášení dále napsal, že v nadcházejícím vnitrostranickém referendum, kde členové rozhodnou o případné účasti strany v druhé vládě Andreje Babiše, hodlá hlasovat pro to, aby sociální demokracie setrvala v opozici. „Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují,“ dodal bývalý premiér, který společné vládnutí s Babišem hlasitě odmítal již od loňského jara, kdy jej odvolal z pozice ministra financí svého kabinetu.
Ocenění Sobotkovy práce
Sobotkovo rozhodnutí stáhnout se z politického života mnohé překvapilo. „Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. Sobotka si zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval,“ napsal bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Podobně reagoval i šéf ODS Petr Fiala. „Sobotkovy politické postoje jsem nikdy nesdílel, patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky,“ uvedl.
Práci dlouholetého stranického předsedy ocenila i poslankyně Kateřina Valachová, která Novinkám.cz řekla, že Sobotka coby předseda vlády zajistil zemi čtyřleté období stability, což se mnoha premiérům nepodařilo. Dodala však, že mu kvůli vládním povinnostem nezbývaly síly na vnitrostranickou debatu. „Nebyl to úplně ten nejlepší předseda sociální demokracie,“ shrnula Valachová, která na rozdíl od Sobotky vstup ČSSD do vlády hlasitě podporuje.
Výzva k rezignaci
K rezignaci na poslanecký mandát Sobotku — jakožto viníka špatného volebního výsledku — na sklonku listopadu vyzvala krajská konference jihomoravské ČSSD. Někdejší premiér však tehdy nátlak spolustraníků odmítl. „Mandát poslance mám díky našim voličům, kteří mi dali přes sedm tisíc preferenčních hlasů, což byl druhý nejlepší výsledek mezi kandidáty sociální demokracie,“ ohradil se Sobotka s tím, že ze Sněmovny odcházet nehodlá.
O Sobotkově odchodu z poslaneckých lavic se poté dlouhé měsíce spekulovalo. Objevovaly se zprávy, že by se mohl v podzimních komunálních volbách pokusit získat post starosty Vyškova, kam se počátkem roku přestěhoval.
Sobotka nicméně podobné úvahy odmítal s tím, že se na kandidaturu nechystá. A místní stranická buňka, která je dlouhodobě loajální k jeho stranickému soupeři Michalu Haškovi, o Sobotkovu účast na kandidátce ani nestála. „To, že se sem Sobotka přestěhoval, je nám ukradené. Nevím, kdo mu to poradil,“ shnrul tehdy nálady v okresní organizaci současný starosta města Karel Goldemund.
Ale patřil k tomu nejpozitivnějšímu v polistopadové politice.
Jinak je to vše hrozná zpráva o současné ČSSD a naší společnosti jako takové.