Paralympiáda v oportunismu
Jan GruberJan Hamáček říká, že věří ve stávající koalici. Jedním dechem však dodává, že ji ČSSD ve Sněmovně při hlasování o nedůvěře nepodpoří. Řešení hodné královny Koloběžky. Na rozdíl od ní však Jan Hamáček přechytračil leda sám sebe.
„Já ve vládní projekt věřím,“ prohlásil Jan Hamáček po několikahodinovém jednání sociálně demokratických špiček, které se rozhodovaly, zda se má strana připojit ke snahám opozice a vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše, nebo v ní nadále setrvat a předstírat, že se jí nejnovější kauzy všemi utlačovaného chudáka miliardáře vůbec nedotýkají.
Sociální demokraté si — jak bylo možné očekávat — zvolili druhou z možností. Usnesli se, že Babišovy problémy vládu zatěžují. Že za nejlepší řešení politické krize považují pokračování stávajícího kabinetu s jiným premiérem. Ale že pana velkopodnikatele k rezignaci vyzývat nechtějí, neboť vědí, že na postu lpí a ustupovat nehodlá.
Vedení strany se dále shodlo, že k dnešnímu koaličnímu kabinetu s ohledem na rozložení sil v Poslanecké sněmovně neexistuje alternativa. „Opozice nemá žádný plán,“ vysvětloval Hamáček s tím, že pád vlády by přinesl ústavní krizi, případně zformování nové, jež by se opřela o hlasy národovecké KSČM a xenofobní SPD, což rozhodně není v zájmu občanů České republiky, o které jde sociální demokracii především.
„Do vlády jsme se po vnitrostranickém referendu rozhodli jít proto, abychom prosazovali náš program. A to se nám daří,“ zdůvodňoval dále rozhodnutí sociálních demokratů hrát vytrvale roli fíkového listu politické divizi Agrofertu stranický předseda. Poukazoval přitom na nedávné zrušení karenční doby nebo zvýšení minimální mzdy.
"Zcela neopodstatněná je i Hamáčkova představa, že sociální demokracie setrváním ve vládě brání nástupu okamurovců a komunistů k moci. Se svými patnácti poslanci není s to zabránit vůbec ničemu. Bude-li se chtít politické hnutí ANO chtít opřít o národovce a xenofoby, může tak bez obtíží učinit."
Zcela neopodstatněná?
Má-li být jedna z možností vyloučena, nesmí to být zároveň jediná možná volba. Musí existovat minimálně jedna alternativa.
A tou momentálně - jedinou - je vláda ANO-ČSSD.
Mohl by autor článku upřesnit, jak si představuje odchod ČSSD z vlády, aby to současně neznamenalo vznik vlády zcela nepokrytě opřené o SPD?