Brněnští Piráti schválili koalici s ODS. Brno povede Vaňková

Vznik brněnské čtyřkoalice je již takřka potvrzen. Piráti ve vnitrostranickém hlasování - i přes nesouhlas některých členů a mimobrněnských Pirátů - schválili koaliční smlouvu s ODS, lidovci a ČSSD.

(rk)

02.11.2018 10:51

Kol_

Lídr Pirátů Tomáš Koláčný se před oficiálním ukončením hlasování vyjadřovat nechce. Že bude náměstkem je však již prakticky jisté. Foto Pirátská strana - Jihomoravský kraj

Brno v příštích letech povede koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD. Ačkoliv Piráti o nedávno vzniklé koaliční smlouvě hlasují až do pátečního večera, již ve čtvrtek odpoledne jí na stranickém fóru podpořilo třináct členů brněnské buňky, tedy nadpoloviční většina z dvaceti hlasujících.

Piráti získají v Radě města čtyři posty. Lídr pirátské kandidátky Tomáš Koláčný bude druhým náměstkem primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Roberta Čuma dostane na starost městský majetek. Informační technologie bude řešit Ondřej Kotas a gesce kultury připadne Markétě Gregorové.

Právě Gregorová ale spolu s Jakubem Sobočíkem hlasovala proti koalici. Zároveň při zahájení vyjednávání koalice s ODS Deníku Referendum řekla, že v případě jejího vzniku nechce být součástí Rady. Nyní Deníku Referendum naznačila, že složení Rady nemusí být definitivní.

„Uvědomuji si rozpor, který moje hlasování a případná úzká spolupráce na radě vyvolává a důkladně ho diskutuji se svými stranickými kolegy. Zatím jsme odhlasovali jen koaliční smlouvu, obsazení rady proběhne až na ustavujícím zastupitelstvu. Do té doby přijdeme s řešením nejkomfortnějším pro všechny zúčastněné i fér vůči voličům,“ řekla Gregorová.

Lídr brněnských Pirátů ovšem nechtěl výsledky hlasování prozatím komentovat. „Hlasování ještě neskončilo, členové své rozhodnutí mohou ještě během pátku změnit. Tedy v tuto chvíli se vyjadřovat nebudu,“ řekl Deníku Referendum Koláčný.

Nová brněnská koalice se nicméně nelíbí některým mimobrněnským Pirátům. Na sociálních sítích se proti jejímu ustavení ohradili například poslanec a někdejší pražský zastupitel Ondřej Profant nebo jeden ze zakladatelů strany Dalibor Záhora.

„Političtí představitelé koaličních stran reprezentují zavrženíhodný styl politiky, proti kterému Piráti od svého vzniku bojovali. Nejviditelněji se zosobňuje v osobě budoucí primátorky Markéty Vaňkové, o které lze říct, že je exponentkou jak politického kmotrovství, tak i exekučního byznysu a daňových rájů,“ uvedl Záhora na svém Facebooku. Jednání brněnské buňky však podpořilo vedení strany, včetně předsedy Ivana Bartoše.

Koaliční priority
Koalice občanských a sociálních demokratů, Pirátů a lidovců ve svém programu slibují výstavbu nových bytů, boj se suchem, změny v rezidentním parkování nebo přípravu stavby nové hokejové haly.

Koalice prozatím říká, že plánuje zachovat rozpracované projekty v oblasti sociální politiky, se kterými přišlo minulé vedení města, a má zájem pokračovat i v ukončování bezdomovectví rodin s dětmi. Současně dodávají, že v nich budou pokračovat až po ekonomické analýze těchto projektů, což kritizuje například bývalý uvolněný zastupitel pro sociální záležitosti Martin Freund (Žít Brno), který je nejvíce spjatý s projekty sociálního začleňování v Brně.

„Pokud budou sociální projekty pokračovat, stát ušetří, ale pro město to znamená náklady navíc. Stejně jako pro město znamenají náklady pečovatelské domy pro seniory, nízkoprahové kluby, azylové domy, a prakticky celá sociální péče. Pokud bychom v Brně chtěli postupovat dle této logiky, pak můžeme odbor sociální péče, až na věci přímo povinné ze zákona, prakticky zrušit," uvedl Freund na Facebooku.

ODS má dále v plánu zřídit koordinátora oprav a uzavírek silnic. Sociální demokracie do smlouvy prosadila také svou programovou prioritu, tedy odpuštění poplatku za svoz komunálního odpadu pro seniory nad sedmdesát let. A chce rovněž podpořit výstavbu nových městských i soukromých bytů.

Piráti se chtějí zaměřit na větší efektivitu využívání informačních technologií a lepší zapojení občanů pomocí pokračování projektu participativního rozpočtování. Koaliční smlouva dále obsahuje závazek v podobě otevření městských zakázek nad dvě stě tisíc korun.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Petrasek Milan - penzista

Tvorba konsenzu může být i překvapivě radikálního pojetí Sobota, 3.Listopadu 2018, 18:17:45

Piráti se chtějí zaměřit na větší efektivitu využívání informačních technologií a lepší zapojení občanů pomocí pokračování projektu participativního rozpočtování opatření vycházejících z ideologie ODS

David Unger - psycholog, Kroměříž

Není to dobrá zpráva pro Brno Sobota, 3.Listopadu 2018, 19:57:50

Výměna koalice pod vedením úspěšného primátora a manažera Vokřála za koalici pod vedením kmotrovské ODS (kterou jak známo řídí Don Pablo) není pro Brno dobrou zprávou. Brno by Vokřála potřebovalo minimálně ještě jedno volební období a fakt, že pochází z vládního hnutí ANO, byl vzhledem k potřebným strategickým projektům výhodou, nikoli nevýhodou.

Škoda že u Pirátů z Prahy nezaveleli stejně jako v případě ODS.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.