V Brně zveřejnili koaliční smlouvu, Piráti ji zřejmě schválí
Radek KubalaKoaliční smlouva brněnských ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD je již na světě. Jisté je i rozdělení křesel v Radě. Jména radních strany představí v průběhu týdne. O osudu koalice ovšem rozhodnou ve vnitrostranickém hlasování Piráti.
Výstavbu nových bytů, boj se suchem, změny v rezidentním parkování či přípravu stavby nové hokejové haly slibují zástupci brněnské koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD v šestnáctistránkové koaliční smlouvě, kterou zástupci stran zveřejnili na úterní tiskové konferenci. Podpisy pod ní však ještě nepřidali. Nejprve ji musí schválit členská základna brněnských Pirátů. Ta rozhodne do soboty.
Jména radních žádná ze stran nezveřejnila, jisté je však rozdělení kompetencí. ODS bude zodpovědná za oblast dopravy, investic, sociální péče, marketingu a zahraničních vztahů, Lidovci za školství a sport, zdravotnictví, životní prostředí, územní plánování a rozvoj. A Piráti mají mít na starost oblast majetku, informačních technologií, kultury, participace veřejnosti, strategie a analýzy dat. Sociálním demokratům zbyla bytová politika a správa majetku.
Koalice plánuje zachovat rozpracované projekty v oblasti sociální politiky, se kterými přišlo minulé vedení města, a má zájem pokračovat i v ukončování bezdomovectví rodin s dětmi. Oliver Pospíšil (ČSSD) ale na tiskové konferenci řekl, že zástupci koaličních stran musejí nejprve všechny dosavadní projekty vyhodnotit a teprve poté se rozhodnou, jaké části zachovají.
„Na čem panuje velká shoda, je řešení bezdomovectví a ukončení byznysu s chudobou. Na to klademe velký důraz. Dále chceme pokračovat v přípravách výstavby cyklistického oválu, multifunkční haly pro hokejovou Kometu a bazénu za Lužánkami. Rovněž chceme nabídnout dotace pro zachytávání dešťové vody a boj se suchem,“ dodal Petr Hladík (KDU-ČSL).
Bývalý uvolněný zastupitel pro sociální záležitosti Martin Freund (Žít Brno), který je nejvíce spjatý s projekty sociálního začleňování v Brně, však před snahou vnímat je čistě ekonomicky varuje. Přestože stát ušetří, pro město to podle něj znamená náklady navíc.
„Stejně jako pro město znamenají náklady pečovatelské domy pro seniory, nízkoprahové kluby, azylové domy, a prakticky celá sociální péče. Pokud bychom v Brně chtěli postupovat dle této logiky, pak můžeme odbor sociální péče, až na věci přímo povinné ze zákona, prakticky zrušit," uvedl Freund na Facebooku.
Městské zakázky
ODS má dále v plánu zřídit koordinátora oprav a uzavírek silnic. Sociální demokracie do smlouvy prosadila také svou programovou prioritu, tedy odpuštění poplatku za svoz komunálního odpadu pro seniory nad sedmdesát let. A chce rovněž podpořit výstavbu nových městských i soukromých bytů.
Tomáš Koláčný (Piráti) uvedl, že se Pirátům do koaliční smlouvy podařilo prosadit devadesát procent svého programu. Chtějí se zaměřit na větší efektivitu využívání informačních technologií a lepší zapojení občanů pomocí pokračování projektu participativního rozpočtování.
Koaliční smlouva dále obsahuje závazek v podobě otevření městských zakázek nad dvě stě tisíc korun. V povolební strategii se však Piráti zavázali otevřít městské zakázky nad sto tisíc korun. „Zakázky nad dvě stě tisíc jsme měli v předvolebním programu, ve strategii jsme se snažili být přísnější. Je pravda, že z naší strany to byl ústupek, za který se voličům omlouváme. Nicméně nám pomohl prosadit další body našeho programu, zejména v oblasti digitalizace,“ řekl Deníku Referendum Tomáš Koláčný.
Piráti smlouvu zřejmě schválí
O osudu koaliční smlouvy rozhodne jednadvacet členů brněnských Pirátů, kteří mají od úterního zveřejnění tři dny na vnitřní diskuzi a poté dva dny na hlasování. Jasno bude tedy v sobotu. Koláčný si myslí, že jeho spolustraníci nakonec smlouvu podpoří. „Diskutovali jsme jí v průběhu přípravy a většina s ní souhlasila,“ konstatoval Koláčný.
Podobného názoru je i dvojka pirátské kandidátky Markéta Gregorová, která prozatím vystupovala proti koalici. „Vnitřní debata je složitá. Já jsem stále spíše proti, případně zvažuji, že se zdržím hlasování. Finálně ale ještě rozhodnutá nejsem. Obecně si ale myslím, že koaliční smlouva přes brněnské členy projde, přestože někteří zatím mlčí,“ řekla Deníku Referendum Gregorová. Ta již dříve uvedla, že v případě vzniku koalice nezasedne v Radě města.
Podkladem pro rozhodování členů má být také analýza důvěryhodnosti potenciálních brněnských radních. Koláčný na tiskové konferenci přiznal, že přestože neodhalili žádná trestní stíhání, tak někteří z budoucích členů Rady mohou mít problémy se střetem zájmů. V analýze je zmíněn například David Grund z ODS, o kterém se mluví jako o možném pátém náměstkovi a radním pro investice.
Grund je totiž předsedou dozorčí rady společnosti Tourbous a členem dozorčí rady ČSAD Brno, která ve městě vlastní několik pozemků. V představenstvu firmy navíc sedí i jeho otec Antonín. „Pro nás to znamená, že budeme muset dávat větší pozor, zda svého střetu zájmu ve funkci nezneužívá. Nikoho jiného s takto zásadním střetem zájmu však analýza neodhalila,“ dodal Koláčný.