V Brně dnes bude odhalena socha Edvarda Beneše

Zástupci odbojářů a brněnské radnice dnes odhalí před Právnickou fakultou Masarykovy univerzity sochu Edvarda Beneše. I přes nesouhlas některých sudetských Němců.

(red)

10.04.2010 09:35

U právnické fakulty v Brně bude dnes odhalena socha bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše (1884-1948). Její umístění prosazovala léta Československá obec legionářská. Pořízení sochy přišlo na 1,6 milionu korun.

Skulptura je kopií Benešovy sochy od sochaře Karla Dvořáka, která stojí před pražským Černínským palácem. Je to první umělecké dílo, které ve městě Beneše bude připomínat, a to navzdory protestům některých Němců. „Je zajímavé, jak velký odpor vztyčení této sochy vzbudilo mezi sudetskými Němci," řekl novinářům primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Podle něj na radnici přišlo spoustu dopisů zmiňujících Benešovy dekrety. Některé z dekretů se týkaly části československých občanů německé a maďarské národnosti. Zbavily je československého občanství a vedly ke konfiskaci jejich majetku. Podle historiků dekrety vytvořily předpoklad pro jejich pozdější odsun.

Brno do soch v poslední době investuje. Před časem v něm byla odhalena skulptura skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, na instalaci čeká objekt k poctě Thomase Alvy Edisona. V budoucnu by centrum moravské metropole měly ozdobit i další sochy znázorňující čtyři platónské ctnosti.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.