Neofašistického kandidáta v Brazílii mohou zastavit jedině ženy
František KalendaVzestup kandidátů vyznávajících vládu pevné ruky se nevyhnul ani Brazílii. Těsně před prezidentskými volbami se zdá, že diktaturu opěvujícího hrubiána Bolsonara může zastavit jedině organizovaný odpor brazilských žen.
Lidé z více než sedmdesáti měst po celé Brazílii a několika světových metropolí se zapojili do protestů proti Jairu Bolsonarovi, který vévodí průzkumům před prvním kolem prezidentských voleb 7. října. V čele masových demonstrací svolaných pod hashtagem #EleNão („#OnNe“) stály ženy, mezi nimiž je Bolsonaro nejvíce odmítaným kandidátem v moderní brazilské historii.
Důvodem odporu jsou nejen opakované sexistické, ponižující a posměšné poznámky na adresu konkrétních žen i žen obecně. Ale také celkový profil bývalého vojáka, který pěstuje nostalgii po vojenské diktatuře, obhajuje mučení a káže návrat k pořádku, jenž může údajně zajistit pouze ničím neomezovaná policie a armáda a vyzbrojení samotných občanů.
Hnutí
Hnutí #EleNão vzniklo počátkem září na sociálních sítích. Přesněji řečeno na Facebooku, kde Ludimilla Teixeirová založila uzavřenou skupinu s názvem Ženy společně proti Bolsonarovi (Mulheres Unidas Contra Bolsonaro). Šestatřicetiletá Teixeirová pochází z chudé rodiny ze státu Bahia, nikdy předtím se politicky ani občansky zvlášť neangažovala a jak sama přiznává, nápad založit skupinu byl zcela spontánní.
„Vstala jsem v půl sedmé ráno, založila jsem stránku a začala přidávat kamarádky,“ popsala pro týdeník Gazeta do Povo vznik skupiny, která se během prvních osmačtyřicet hodin rozrostla na šest tisíc lidí. Za necelý měsíc má už přes čtyři miliony členů, respektive členek, protože mezi sebe nepřijímá muže, i když na demonstracích jsou samozřejmě vítáni.
Původně se skupinou spojený hashtag se přitom rozšířil i mimo ni a stal se společným mottem víkendových demonstrací, kdy do ulic desítek brazilských měst vyšly statisíce protestujících. Pro představu: jen v největším městě São Paulu v sobotu demonstrovalo odhadem na 150 tisíc lidí a proti Bolsonarovi se zde sjednotili všichni ostatní prezidentští kandidáti včetně tak zarputilých nepřátel, jako je Fernando Haddad ze Strany pracujících svržené prezidentky Dilmy Rousseffové a pravicový kandidát Geraldo Alckmin, který podporuje jejího nástupce Michela Temera.
„Sešli jsme se zde jako lidé, kteří sice podporují různé kandidáty, ale spojuje nás odpor k těm, kteří odmítají demokracii a základní práva pro velkou většinu brazilských občanů,“ zdůraznila v projevu Manuela d’Ávila, Haddadova kandidátka na viceprezidentku z Komunistické strany Brazílie (PCdoB).