Kdo bude ministrem zahraničí? ČSSD otázku odložila na polovinu října

Předseda ČSSD Jan Hamáček i v nadcházejících týdnech zůstane jak ministrem vnitra, tak ministrem zahraničních věcí. Jednání stranického předsednictva řešení situace nepřineslo. K otázce obsazení Černínského paláce se chce vrátit po volbách.

(jg)

31.08.2018 17:20

Gam_k

„Shodli jsme se, že případnými spory o obsazení postu ministra zahraničích věcí není vhodné zatěžovat horkou fázi volební kampaně,“ řekl Jan Hamáček. Foto ČSSD

Předseda ČSSD Jan Hamáček i v nadcházejících týdnech zůstane jak ministrem vnitra, tak ministrem zahraničních věcí. Stranické předsednictvo otázku obsazení Černínského paláce, do jehož čela se sociálním demokratům kvůli odporu prezidenta nepodařilo prosadit europoslance Miroslava Pocheho, odložilo na polovinu října. Sám Hamáček přitom opakovaně sliboval, že situaci vyřeší do konce letních prázdnin.

„Chci zopakovat, že situaci na ministerstvu zahraničních věcí ČSSD nezavinila. Naopak se snažíme najít konstruktivní řešení a vyjednávat. Shodli jsme se, že případnými spory není vhodné zatěžovat horkou fázi volební kampaně. Proto jsem navrhl, abychom se k řešení situace vrátili po volbách. Předsednictvo tento návrh jednomyslně schválilo,“ řekl Hamáček.

Před samotným jednáním Hamáček avizoval, že nevidí žádný důvod, proč by ČSSD měla od Pocheho nominace ustoupit. Jeho stanovisko podpořili místopředsedové strany Martin Netolický a Roman Onderka. Opačný názor prezentoval předseda senátorského klubu Petr Vícha, podle kterého by se měl Poche nominace vzdát, aby strana mohla hledat jiného kandidáta.

Spor o Pocheho se táhne již několik měsíců
Nominaci Pocheho na post ministra zahraničních věcí schválilo stranické předsednictvo v polovině května jen den poté, co prezident Zeman během návštěvy Moravskoslezského kraje oznámil, že neformálního šéfa pražské ČSSD nehodlá jako hlavu české diplomacie akceptovat.

Prezident se vymezil vůči Pocheho údajně příliš vstřícnému postoji k lidem prchajícím před válkou do Evropské unie. Důvodem – i když nevyřčeným – pro odmítnutí nominace mohla být i skutečnost, že Poche v poslední prezidentské volbě podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

Vedení strany se tehdy za Pocheho postavilo a předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka řekl, že prezident nemá určovat, kdo má, či nemá být členem vlády. Na Zemanovu stranu se ovšem obratem postavili čelní představitelé KSČM i premiér Andrej Babiš..

Hamáček z Pocheho nominace ustoupil
Koncem června ovšem Hamáček po jednání se Zemanem z Pocheho nominace na ministerský post ustoupil a uvedl, že je připraven se dočasně ujmout řízení Černínského paláce. Hamáček rovněž konstatoval, že poslanci ČSSD vysloví druhé Babišově vládě důvěru bez ohledu na to, zda se Poche ministrem stane, či nikoliv.

Přestože předseda ČSSD v následujících měsících opakoval, že Poche zůstává jediným kandidátem strany na ministerský post, vždy se ale vyhýbal odpovědím na otázky, jak si chce jmenování pražského europoslance na prezidentovi vynutit.

ČSSD nicméně nebyla v otázce personálního obsazení Černínského paláce zdaleka jednotná. První místopředseda Jiří Zimola několikrát prohlásil, že by strana měla hledat i jiné kandidáty a navrhoval bývalého ministra zahraničních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky Lubomíra Zaorálka. Podobně se vyjadřoval i jihočeský poslanec Ondřej Veselý.

Jako možní adepti na ministerský post byli zmiňováni lídr pražské kandidátky v komunálních volbách a náměstek ministra obrany Jakub Landovský, státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař nebo oba političtí náměstci na ministerstvu zahraničních věcí Lukáš Kaucký a Tomáš Petříček.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.