Jihoafrická pozemková reforma je terčem rasistické propagandy. Šíří ji také Trump

Josef Patočka

Americký prezident zaútočil na jihoafrickou vládu kvůli chystané pozemkové reformě, jež má napravit nerovnoměrnou distribuci půdy v zemi. Opakuje přitom mnohokrát vyvrácené konspirace šířené po internetu a v krajně pravicových médiích.

Prezident Spojených států má na krku další diplomatický skandál. Vláda Jihoafrické republiky se ostře ohradila proti jeho na Twitteru zveřejněnému prohlášení, že nařídí ministru zahraničí Mikeovi Pompeovi, aby „prošetřil“ údajné zabírání pozemků a „rozsáhlé zabíjení farmářů“ v Jižní Africe.

Donald Trump podle všeho vycházel z reportáže televize Fox News, která jihoafrickou vládu obvinila z toho, že chce „brát bez náhrady půdu vlastním občanům jen kvůli tomu, že mají špatnou barvu kůže“. Mluvčí jihoafrické vlády Trumpovy komentáře ostře odmítl s tím, že se zakládají na „nepravdivých informacích“ a „odrážejí úzkoprsý přístup k věci, jenž se snaží rozdělit náš národ na základě předsudků zděděných z koloniální minulosti“.

Konspirační teorie

Vláda nedávno nastoupivšího prezidenta Cyrila Ramaphosy z Afrického národního kongresu, který v zemi vládne nepřetržitě od svržení rasistického apartheidního režimu, připravuje v současné době pozemkovou reformu. Ta má napravit nerovnoměrné rozdělení pozemků v zemi, v níž i po čtvrtstoletí od nastolení demokracie kontroluje osmiprocentní bílá menšina více než sedmdesát procent úrodné půdy. Také proto je Jihoafrická republika dodnes jednou ze zemí s nejvýraznějšími majetkovými nerovnostmi na světě.

Trumpova slova podle pozorovatelů kopírují konspirační teorie o „genocidě bílých farmářů“, omílané na internetu krajně pravicovými politiky, jako je známý americký zastánce bílé nadvlády Richard Spencer či „alternativními“ médii typu serveru Breitbart.

„Jediní skuteční uprchlíci jsou bílí farmáři, kteří v Jižní Africe čelí genocidě,“ napsala loni na Twitteru kontroverzní publicistka a dříve nadšená Trumpova podporovatelka Ann Coulterová. „Nikde se politická krize Západu neprojevuje tak jednoznačně jako v nejnovějším vývoji v Jižní Africe,“ psal na jaře Spencerův konspirátorský server AltRight.com

Podle analytiků je možné, že se prezident snaží zavděčit svým nejvěrnějším stoupencům v době, kdy vlivem skandálů přichází o podporu a přibývá diskusí o jeho možném impeachmentu. Spencer na Twitteru Trumpova slova sdílel a označil prezidenta za „šampióna bílého muže“.

×
Diskuse
JN
September 1, 2018 v 15.59
Chce Josef Patočka říci, že barva kůže je zase v tomto případě důležitější než rovnost před zákonem?
Takže tohle pravda není:
"... podle všeho vycházel z reportáže ... která jihoafrickou vládu obvinila z toho, že chce „brát bez náhrady půdu vlastním občanům jen kvůli tomu, že mají špatnou barvu kůže“. (Mluvčí jihoafrické vlády to popřel s tím, že takováto falešná obvinění se zakládají na „nepravdivých informacích“ a „odrážejí úzkoprsý přístup k věci, jenž se snaží rozdělit náš národ na základě předsudků zděděných z koloniální minulosti“.)

A tohle pravda zase je:
"... O to [vyvlastnit půdu bez kompenzace] se Ramaphosova vláda snaží , neboť dobrovolné výkupy půdy nevedly během posledních pětadvaceti let k výraznějšímu narovnání její distribuce."

--------------------

Takže to, že vláda JAR chce „brát bez náhrady půdu vlastním občanům...", podle Josefa Patočky tedy nejspíš pravda je, ale že by jim ji brala "... jen kvůli tomu, že mají špatnou barvu kůže“, už tedy pravda není. (To by totiž byl "úzkoprsý přístup k věci, který by se snažil rozdělit národ JAR na základě předsudků zděděných z koloniální minulosti“.)
Půdu vláda farmářům bere prostě proto, že "dobrovolné výkupy půdy nevedly během posledních pětadvaceti let k výraznějšímu narovnání její distribuce."

------------------

Nabízí se tedy otázka, zda "výraznější narovnání distribuce půdy" povede v JAR k témuž "výraznějšímu narovnání distribuce potravin", k jakému vedlo vyvlastnění bílých farmářů v Zimbabwe za vlády Roberta Mugabeho.

No, nebojme se ničeho, po "výraznějším narovnání distribuce půdy" a následném "výraznějším narovnání distribuce potravin" Západ jistě přispěchá s potravinovou pomocí a rád přijme uprchlíky z konečně už demokratické JAR.
 

JN
"... dobrovolné výkupy půdy nevedly během posledních pětadvaceti let k výraznějšímu narovnání její distribuce."

"... dobrovolné vyhánění bílých farmářů nevedlo během posledních pětadvaceti let k výraznějšímu narovnání etnického složení JAR."

JN
September 3, 2018 v 10.10
Tvrzení Josefa Patočky jsou v rozporu s tvrzením mluvčího jihoafrické vlády
Josef Patočka píše:
"[Pozemková reforma] má napravit nerovnoměrné rozdělení pozemků v zemi, v níž i po čtvrtstoletí od nastolení demokracie kontroluje osmiprocentní bílá menšina více než sedmdesát procent úrodné půdy."

Důvodem pozemkové reformy podle Patočky je tedy to, že bílá menšina kontroluje většinu půdy.

Muvčí jihoafrické vlády však tento "Patočkův a Trumpův důvod pozemkové reformy" naopak (prostřednictvím Patočky) popírá. Patočka píše:

Donald Trump ... vycházel z reportáže ..., která jihoafrickou vládu obvinila z toho, že chce „brát bez náhrady půdu vlastním občanům jen kvůli tomu, že mají špatnou barvu kůže“. Mluvčí jihoafrické vlády Trumpovy [a tedy i Patočkovy] komentáře ostře odmítl s tím, že se zakládají na „nepravdivých informacích“ a „odrážejí úzkoprsý přístup k věci, jenž se snaží rozdělit náš národ na základě předsudků zděděných z koloniální minulosti“.

Má pravdu Donald Trump s Josefem Patočkou, nebo mluvčí jihoafrické vlády?


HZ
Pozici výkladu jihoafrické vlády by jistě posílilo, kdyby zabavovala půdu černošských statkářů. Ale ani to by neměnilo pochybný princip akce.
Konfiskace majetku bez náhrady známe z vlastní historie. Ve většině případů to vedlo ke zhoršení hospodaření na pozemcích statků a k pustnutí zabavených budov, často s velkou památkovou a krajinnou hodnotou. To je ovšem argument, který v jihoafrických poměrech /až na hospodářský pokles/ nemá váhu.
HZ
Tím zločinným vyvlastňováním myslíte konfiskaci majetku Němců anebo zábory po roce 1948, kdy se na kompenzace podle zákona jaksi zapomnělo?