Zveřejňujeme odpověď Jakuba Jandy a Veroniky Víchové z think tanku Evropské hodnoty, jejímž prostřednictvím reagují na text Petra Bittnera, který vyšel v DR v pátek 24. srpna.
Sloupkař Deníku Referendum Petr Bittner tvrdí, že think-tank Evropské hodnoty nepřiznává svou „ideologii“. Pokud autor žádá, aby se think-tank Evropské hodnoty přihlásil ke konkrétní ideologii, bohužel nemůžeme vyhovět. V odporu k masové migraci a islámskému extremismu máme blíže ke konzervativcům, v obraně před ruskými a čínskými vlivovými aktivitami najdeme větší shodu mezi liberály.
Když se hlásíme k obraně liberální demokracie, často musíme konzervativnějším přátelům vysvětlovat, že liberální demokracie může a podle nás musí být velmi důrazná vůči bezpečnostním hrozbám a že je zároveň například potřebné vozit novináře na střední školy v regionech, aby se mladí lidé potkávali s praktiky mediálního světa.
Zároveň jsme se podíleli na formování státní politiky v oblasti působení cizí moci během Auditu národní bezpečnosti, který vedla vláda sociálního demokrata a prakticky jej řídil sociálně-demokratický ministr vnitra. Veřejně kritizujeme řadu kroků amerického prezidenta, přičemž oceňujeme některé postupy jeho vlády.
V Německu zase máme názorově blízko k postojům kancléřky, ale důrazně kritizujeme kroky její vlády v německých médiích v otázce plynovodu Nord Stream 2. Svět a hrozby pro náš stát vnímáme podobně jako například platná Bezpečnostní strategie ČR, kterou přijala Sobotkova vláda.
My i naši partneři jsme si zvykli, že nepatříme do jednoho jediného „ideologického“ tábora a že se na nás proto útočí z více stran. Pokud bychom byli hloupě ideologicky zaslepení, jak nepřímo naznačuje Bittnerův komentář, těžko by nám naslouchali politici ze všech neextremistických sněmovních stran a neměli bychom tak výraznou spolupráci s bezpečnostními institucemi našich spojenců — od Spojených států přes Nizozemsko, Velkou Británii po Švédsko.
Z pohledu progresivní levice je samozřejmě pochopitelné, že náš primární důraz na bezpečnostní politiku vadí, ale to už je součástí standardní politické diskuse. Rozhodně však nelze říci, že bychom byli v našich postojích a ideových východiscích netransparentní. Oblast zahraniční a bezpečnostní politiky je z principu výsostně politická — většina rozhodnutí netechnického charakteru vyžaduje politický a dobře vyargumentovaný postoj, ať už si to aktéři nahlas přiznají, nebo ne.
Ve značné části otázek neexistuje žádný politicky „neutrální“ názor. Toho jsme si dobře vědomi a při předkládání návrhů a doporučení v této oblasti naše postoje detailně vysvětlujeme, ať už zapadají do jakékoliv ideologické škatulky. Každý účastník veřejné diskuse s námi pak má možnost souhlasit či nesouhlasit, případně debatovat o konstruktivnosti a smysluplnosti námi nabízených řešení.
Na našem webu si každý může přečíst naši deklarovanou misi, které osobnosti nás inspirují nebo to, jak vnímáme hlavní evropské hodnoty. Je tedy pochopitelné a přirozené, že se s progresivní levicí neshodneme, a to zejména na bezpečnostních otázkách, kterými se zabýváme.
Nikde netvrdíme, že jsme „politicky neutrální“. Něco takového nemůže tvrdit žádný aktér veřejného dění, který své myšlenky a návrhy prosazuje. Pokud ale místo oponentury konkrétního názoru chcete jeho nositele delegitimizovat, můžete tomu jako Petr Bittner říkat „ideologická předpojatost“.
Pojďme si tedy ukázat na konkrétním příkladu, kde Deník Referendum legitimně projevuje svůj politický názor, ale jakmile to samé udělá někdo, s kým nesouhlasí, jde o „ideologickou předpojatost“. Sloupkař DR Petr Bittner tvrdí, že (mimo jiné) „vybízení ke vstupu do aktivních záloh“ rovná se „strašení lidí a zelenání mozků, což je cesta, jak liberální demokracii zaručeně pohřbít“.
Faktem ale je, že členství občanů v Aktivních zálohách AČR je obecně považováno za pozitivní mezi všemi parlamentními stranami a celou bezpečnostní expertní komunitou. Zde doslova vidíme, jak Bittnerův politický názor (jeho slovy „ideologická předpojatost“) stojí v rozporu s konsenzuální pozicí mezi českou bezpečnostní komunitou od pravice po levici.
Je obvyklé, že progresivní levice má odpor k armádě, byť i té vlastní, a je samozřejmě v pořádku, aby tento postoj její zástupci vyjadřovali a obhajovali. Avšak místo důsledné věcné debaty o údajné špatnosti Aktivních záloh AČR se autor uchyluje ke snaze o ideologické onálepkování názorového oponenta.
Logické by bylo veřejně argumentovat (například sérií textů, polemik či rozhovorů), proč je propagování členství v Aktivních zálohách AČR nesprávné. Na webu Deníku Referendum k tomuto tématu najdeme jen jednu krátkou faktografickou reportáž k projednávané legislativě, jinak nic.
Pro-putinovské ústřely
Deník Referendum jsme hodnotili jako nositele „smíšeného“ postoje k Rusku a ruské válce v Ukrajině. V popisu jsme měli být podrobnější, pokusíme se tedy podat detailnější vysvětlení alespoň zde. V žádném případě jsme se nesnažili Deník Referendum označit za propagandistické, proruské nebo dezinformační médium (těm v odkazovaném textu patřila jiná kategorie).
Poukazovali jsme pouze na skutečnost, že publikuje texty více i méně nakloněné politice Ruské federace. Kromě textů DR, na které Bittner správně odkazuje jako na kvalitní, zde najdeme například následující projevy „ideologické předpojatosti“ (nebo spíše levicové a místy až krajně levicové interpretace událostí, která se tváří jako objektivní a neutrální žurnalistika).
Komentář Adama Votruby z května 2014, ve kterém hovoří o „občanské válce“ na Ukrajině. Tvrzení o „občanské válce“ na Ukrajině bylo po počátku ruské agrese jedním z hlavních dezinformačních narativů ruské vlády, jehož cílem bylo vykreslit dění jako vnitro-ukrajinský konflikt.
V evropské expertní komunitě i mezi bezpečnostními institucemi bylo toto ruské tvrzení opakovaně vyvraceno a rozkryto jako nástroj snahy o manipulativní relativizaci ruského zapojení přímo na území Ukrajiny. Detailní vysvětlení si lze přečíst třeba od ukrajinistky Lenky Víchové nebo na webu EUvsDisinfo, tedy jediné instituce vyvracející ruské a proruské dezinformace s mandátem Evropské rady, která pracuje se sítí více než čtyř set evropských specialistů na téma dezinformací.
Votruba v podobném duchu staví na stejnou laťku „propagandu“ Západu a Ruska, česká a západní média podle něj nesou „propagandistické rysy“ proto, že Rusko „démonizují“. Činí tak v květnu 2014, kdy byla ruská agrese proti Ukrajině a západnímu světu v plném proudu.
V oblasti analýzy dezinformací se tomu říká vytváření falešné rovnosti neboli zjednodušeně řečeno podobný argument jako „Ale v Americe zase mlátí černochy“. Jakékoliv zlo tak lze relativizovat falešným přirovnáním, které věcně neodpovídá.
Ještě o něco větší relativizace celé hrozby je viditelná z komentáře Andrey Cerqueirové, který popisuje veřejnou debatu „Ruská a protiruská propaganda“. Autorka textu zcela zjevně stojí na straně několika vystupujících, kteří považují debaty o pro-kremelských dezinformacích či vlivu za cenzuru.
V textu je patrné, jak se potkávají anti-establishmentové postoje autorky článku a tahounů české dezinformační scény. Její rámování lídrů českého pro-putinovského proudu (Jaroslav Bašta, Jan Schneider — o jejich aktivitách například podrobně píší Manipulátoři.cz) je pozoruhodné. Označuje je takto: „Mají jiný názor nebo jen informují o tom, o čem se v mainstreamových médiích převážně mlčí."
Nakonec doslova děkuje Zdeňku Kratochvílovi za uspořádání této debaty, přičemž jde o známého organizátora akcí české pro-putinovské dezinformační komunity. Fakticky tak poskytuje legitimizaci těm, kteří v České republice slouží jako nosiči ruských vládních dezinformačních narativů a podrývají slušnou žurnalistiku, o kterou se DR snaží. Stačí si dohledat desítky textů a vystoupení těchto autorů.
Celkově lze samozřejmě konstatovat, že tyto ústřely (v porovnání s dalšími dobrými texty) DR jsou relativně marginální a na české scéně nemají zásadní relevantní dopad, který naopak má dezinformační komunita. O její struktuře odkazovaný text před dvěma lety primárně byl.
V evropském kontextu je ale zřetelné, že se některé levicové síly díky svému vnitřnímu anti-establishmentovému přesvědčení a nenávisti vůči téměř jakémukoliv jednání USA pomalu posouvají do pozice pro-putinovských užitečných idiotů. To lze detailně pozorovat například v Británii u Jeremyho Corbyna nebo ve Francii u Jeana-Luca Mélenchona.
Na druhou stranu v Evropě najdeme i levicové politiky, kteří hrozbu ruské agrese chápou a popisují důsledně, jako třeba litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius (i zde tedy vidíme, že ideologické kořeny nejsou pro postoje k ruské agresi rozhodující). U Deníku Referendum si můžeme vážit toho, že do první kategorie nepatří.
USA nejsou demokratický stát. Je to oligarchický stát, kde se sice sem tam servírka z Brooklynu může stát senátorkou, ale je to výjimka. Všechny významné funkce zastávají buď samotní příslušníci oligarchie, nebo ti, kteří za její peníze kandidují.
Je to země, která vede útočné války na základě dezinformací (v Iráku Američané přiznávají 108.000 zabitých lidí, neoficiálně se hovoří minimálně o milionu) a do těchto válek zapojuje své rádobyspojernce včetně našich vojáků.
Je to hlavní spojernec odporného Saudského režimu, který podporuje džihád po celém Blízkém východu a sponzoruje mnoho islamistických kazatelů v Evropě.
Takže ty kecy o obraně proti islamismu si strčte za klobouk pane Jando. Náš hlavní spojenec ho podporuje.
Atd. Atp. Etc.
Dalo by se to nazvat vytvářením falešného obrazu, na kterém se EH aktivně podílejí.
Barack Dron Obama je přece nesmírně šarmantní muž...
Ale jsem rád, že mi víc neřeknete...
Osočuje je z lživě "neochoty přiznat ideologickou předpojatost", ale předpokladem takové ochoty by byla přeci schopnost něco takového rozpoznat. Stačí si přečíst druhý odstavec a víme,
že té se nedostává. Čekal bych u levicového autora jisté ohledy, oni nemohou za to, že na rozdíl od "sloupaře Bittnera" neutrpěli (či pro zaneprázdněnost jinými věcmi nedokázali dokončit) odborné vzdělání a nevědí, co si pod těmi divnými cizími slovy představit.
A podobně je sympatické, že v posledním odstavci demonstrují své naprosté nepovědomí o postupech analýzy medií.
Je sympatické, že se nestydí své nezpůsobilosti předvést -- jen škoda, že neuvedli který ministr za ČSSD vyhazoval veřejné peníze za jejich "expertní" služby.
že jsou USA přáteli Saudské Arábie, která je významným podporovatelem islámského džihádu je prostě fakt. A byla jím i za Obamy. Jen jim neprodali zbraně za 300 miliard, ale pouze za 250.
Nějak jste ovšem zapomněl, že jsem se na adresu Obamy vyjádřil, že to byl nejlepší americký prezident za hodně dlouhou dobu, nebo že jsem ho poichválil, že konečně dokázal zastavit odliv dělnických pracovních míst z USA. Bush junior o tom jen mluvil.
Šířit o mě, že jsem člověk bez morálky a gauner, to považujete za slušnoost, velevážený pane Kolaříku?
Pokud jde o oligarchičnost USA -- stačí si zjistit, v kolika procentech vyhrávají volby kandidáti z nejvyšším rozpočtem a kolik zhruba "stojí" poslanecké či senátorské křeslo.
Možná pak uvidíte jasněji.
Taky bych nezapomínal třeba na svědectví Naomi Klein ové, která popisuje účast fosilních magnátů na jednáních americké vlády apod.
Ale abyste se tomu vyhnul diskusi o americké oligarchii, samozřejmě přišel výpad o mé "sprosté lži" obvinění z dalších "vroubků atd., čili klasické finty veleváženého pana Kolaříka, vzoru ctností a morálky.
Zuřivý tón, kterým píše pan Bittner se nepříznivě odlišuje od střízlivosti většiny textů EH.
DR v některých záležitostech vyjadřuje v článcích širší spektrum názorů, někdy užší. Například žádný článek obhajující ANO zde myslím nebyl.
----------------------
Pan Kolařík s panem Kubičkou ale jediní nebyli, já jsem, prosím, také nepřekypoval...
Za klenot považuji úvahu Gerarda Feminy na téma informační manipulace (http://denikreferendum.cz/clanek/20168-valka-nebo-probuzeni-lidskeho-vedomi), v níž autor dospívá k závěru, že naše dohady o mužích v zelených uniformách bez označení, objevivších se náhle před referendem na Krymu, jsou virtuální realita nainstalovaná do našich hlav Washingtonem.
(Neboť každý přece ví, že tam normálně ruští vojáci byli přítomni i předtím. To, že převlékli kabáty a že Vladimír Putin jasně prohlašoval, že převlékači kabátů nejsou ruští vojáci, to autor článku nijak neřeší.)
Podobných proruských článků (i když už asi ne tak kvalitních) je na DR hodně, to ale nijak nebrání v tom, aby člověk, který s politickou linií DR třeba i v mnohém nesouhlasí, byl občas označen za ruského trolla.
Vtip je ovšem v tom, že podpora jedné strany barikády je neefektivní. Chcete-li oslabit protivníka (tedy toho, koho si za protivníka stanovíte), je efektivnější vyvolat u něj vnitřní konflikt a pak podporovat obě znepřátelené strany.
K ideovým konfliktům se snadno necháme strhnout, pokud zaměňujeme (geopolický) "zájem" za "dobro" nebo za "zlo".
Samozřejmě, pro lidi, kteří se domnívají, že svět je černobílý, patří DR do šedé zóny -- jenomže on svět je barevný.
«Sloupkař DR Petr Bittner tvrdí, že (mimo jiné) „vybízení ke vstupu do aktivních záloh“ rovná se „strašení lidí a zelenání mozků, což je cesta, jak liberální demokracii zaručeně pohřbít“.
Faktem ale je, že členství občanů v Aktivních zálohách AČR je obecně považováno za pozitivní mezi všemi parlamentními stranami a celou bezpečnostní expertní komunitou.»
Text Petra Bittnera ovšem zní:
«Liberální demokracie ovšem není ideologie, nýbrž politický režim – ideologie je až způsob, jakým nahlížíme na hrozby pro liberální demokracii a kde hledáme cesty k její záchraně.
Think-tank Evropské hodnoty se kupříkladu domnívá, že liberální demokracii zachrání navyšování výdajů na obranu, nafukování vnějších hrozeb, konstatování válečného stavu a vybízení k ozbrojování a vstupu do aktivních záloh. Já si naopak myslím, že jde o strašení lidí a zelenání mozků, což je cesta, jak liberální demokracii zaručeně pohřbít.»
Jakub Janda zcela přehlédl, že Petr Bittner myšlenku, že zelenání mozků liberální demokracii pohřbívá, předkládá otevřeně jako svůj vlastní názor, svou ideologii. Naprosto nepochopil hlavní význam citovaného textu, totiž že k liberální demokracii lze přistupovat z různých ideologických pozic — svou vlastní ideologickou pozicí Petr Bittner ukazuje, že k ideologii Jakuba Jandy existují alternativy.
Jakub Janda oproti tomu trvá na tom, že jeho ideologický pohled je objektivní fakt. Ohání se tím, že s ním údajně souhlasí celá bezpečnostní komunita — a vůbec mu nedochází, že hodnotit potřeby liberální demokracie z hlediska bezpečnostní komunity je samo o sobě výrazem jedné konkrétní ideologie, ideologie militaristické — síla liberální demokracie závisí na tom, kolik má tanků — a manichejské — liberální demokracie je dobro, které svádí zápas se zlem, a proto potřebuje ty tanky. Jiné ideologie se při budování a obraně liberální demokracie soustředí spíše na občanské vzdělávání, otevřené vládnutí, demokratizaci vědy, dodávání síly lidem (anglicky empowerment), zajištění svobody slova a plurality názorů nebo mediální gramotnost a podporu kvalitní novinářské práce.
„Války nepřestanou,‟ řekl Jan Masaryk, „dokud budou generálové placeni lépe než učitelé.‟ Taky jedna ideologie — podle Jakuba Jandy objektivně špatná, protože ji neschvaluje bezpečnostní komunita.
Doufám, že všichni členové a členky Evropských hodnot už do aktivních záloh Armády ČR vstoupily. Představa Jakuba Jandy a jeho přátel jako pěchotního družstva, jak v maskáčích a plné polní brání liberální demokracii, mi připadá neodolatelně komická.
Člověk v tísni pořádá na středních školách cyklus besed „Příběhy bezpráví‟, kam vodí důsledně oběti komunistického režimu z minulosti, dnes již docela vzdálené, nikdy žádnou oběť současného bezpráví, například exekucí. Ale co když s tím začne? Protože poskytuje sociální služby v českých oblastech postižených chudobou, nasbíral Člověk v tísni už řadu důkazů o zločinnosti a ničivosti českého systému exekucí a už několik let vede proti krutým českým exekucím kampaň.
Především Člověk v tísni jezdí do zahraničí, ať už do oblastí postižených živelní katastrofou, válkou nebo chudobou. Občas má trochu problémy z toho, že není takneutrální, jak se od humanitární organizace očekává, že příliš horlivě propaguje západní liberální demokracii a americké pojetí lidských práv. Což se samozřejmě představitelům našeho režimu hodí, stejně jako to, že „pomáhá na místě‟ — jenže on na těch místech skutečně pomáhá, a proto aktivisté Člověka v tísni ta místa, kde lidé potřebují pomoc, a odkud také často utíkají, znají. To Člověku v tísni brání angažovat se v obraně našich hranic před uprchlíky.
Přicházejí Evropské hodnoty, čistě ideologické, humanitou nezatížené.
Odkud se Evropské hodnoty vzaly zaznamenal, už přede dvěma roky, rozhlasový dokument:
https://dvojka.rozhlas.cz/evropske-hodnoty-dokument-o-jednom-think-tanku-jeho-33letem-zakladateli-a-7484396
Je to parta kamarádů, kteří se v hospodě dohodli, že si založí klub po vzoru Rychlých šípů, vymysleli si jméno a na to jméno dostali grant.
Není jisté, zda jde o bandu protřelých podvodníků, kteří dovedně tahají z politiků peníze tím, že jim říkají, co chtějí slyšet, anebo jen o skupinku užitečných idiotů, kteří všechno, co říkají, myslí upřímně, a mají prostě náhodou to štěstí, že zrovna jejich utkvělé představy se vládnoucím silám hodí do krámu. Každopádně žvaní nesmysly a prosperují.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/218411000370803
A nediskutoval jsem v příspěvku, který byl adresován Vám, ani o Jandovi. Reagoval jsem jen na vaše rozšafné uvažování.
-----------------------------
Petr Bittner napsal: "Kdyby zkrátka Parlamentní listy neměly think-tank Evropské hodnoty, musely by si ho asi vymyslet," jenže žumpa české politiky si Jandovy podvodné neziskovky všimla už dávno:
www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zkoumali-jsme-pruhledne-financovani-Jandovy-neziskovky-Evropske-hodnoty-Vysledek-Posudte-sami-483364
Je tedy potěšitelné, že názory Deníku Referendum a Parlamentních listů na neziskový sektor se po mnoha letech začínají konečně sbližovat.
Někdo s tímto jeho názorem samozřejmě nemusí souhlasit, ale řekl bych, že podmínkou souhlasu i nesouhlasu by asi měla být shoda v interpretaci posuzovaného názoru.
Pan Kolařík napadá každého, kdo kromě amerického radaru by v Česku nechtěl i americké jaderné sila, kdo neuznává, že Američané mohou napadat každého kdekoliv na světě a to i bez mandátu mezinárodního společenství, a konečně kdo neuznává, že Rusko je vtělený ďábel.
Víc bych za tím nehledal.
Ostatně i Vy jistě máte u pana Kolaříka nejeden "vroubek".
V reakci na to jsem napsal, že si opravdu nemyslím, že by každý člověk, který má nějak odlišný názor (například od toho mého "správného"), musel být nutně ruský troll nebo gauner.
K čemu by tedy vlastně podle té progresivní levice armáda měla být?
Občas slyšíme kritická vyjádření na adresu "imperialistických žoldáků", pak zase kritiku Aktivních záloh AČR, přeje si tedy snad progresivní levice zrušení armády? (A místo ní "spontánně" vznikající "domobranu"?)
Přesně o to jsem Vás chtěl poprosit.
Myslím si, že tímhle způsobem prostě není dobré mluvit vůbec s nikým.
Těším se na Vaše jiné a zajímavější diskusní příspěvky.
Nemyslím to ironicky.
Nenazval jsem ho ovšem morálně pokleslým člověkem, gaunerem a agentem Washingtonu, čímž ovšem já sám jsem, jak tvrdí pan Kolařík.
Ovšem já agentem Moskvy, samozřejmě.
Teprve poznáte pane Kolaříku, co to vlastně znamená...
pak bych byl v hodnocení serióznosti Deníku Referendum daleko tvrdší než EH.