Vzdělání jako zrcadlo české společnosti

Vladimíra Dvořáková

Kauzy týkající se problematického „vzdělání“ politiků a příslušníků pseudoelit, naposledy ministryně Malé, poukazují na celkově neutěšený stav vysokého školství v České republice i na neustále slábnoucí důvěru v elementární spravedlnost ve společnosti.

Když jsme s Jiřím Smrčkou přemýšleli o podnázvu připravované knihy „Lesk a bída vzdělávání“, rozhodli jsme se s lehkou ironií použít známé filmové hlášky a „nastavit zrcadlo“: „Vysoké školství jako zrcadlo české společnosti v časech volného trhu“. Kniha vyšla v květnu a je hlubší reflexí toho, s čím jsme se setkávali při naší činnosti v Akreditační komisi — já jako předsedkyně a Jiří Smrčka jako její tajemník. Netušili jsme, že fakticky bezprostředně poté, co kniha vyšla, zrcadlo v plném lesku ukáže bídu vzdělání, jež získali někteří naši takzvaní odborníci a příslušníci pseudoelity.

I když případ paní ministryně Malé má nádech tragikomičnosti a absurdity, stojí za to podívat se na celou kauzu střízlivěji. Paní Malá absolvovala dvě vysoké školy. Jednu (Mendelova univerzita v Brně) v roce 2005, druhou (Panevropská vysoká škola v Bratislavě) v roce 2011. V obou závěrečných kvalifikačních pracích se našly části, které byly doslovně převzaty z jiných prací, nebyly odkázány a jejich autoři nebyli uvedeni v seznamu zdrojů.

V tomto směru jde jistě o opisování: autorka zcizila duševní vlastnictví jiného autora a vydávala je za své. Zda by soud uznal její způsob odborné práce za plagiátorství, nedokážu posoudit, o neetický a v odborné práci nepřijatelný způsob psaní nesporně šlo.

Případ ministryně Malé má nádech tragikomičnosti a absurdity. Foto FB A. Babiše
×
Diskuse
JP
July 10, 2018 v 12.12
Shodou okolností zrovna v těchto dnech se jeden poslanec německého parlamentu také ocitl ve vážném podezření z plagiátu.

Sice také vyhlásil že se cítí být nevinen; ale zároveň oznámil že svého titulu přestane "dočasně" užívat.

A univerzita na které svůj doktorský titul získal - ta mu ho po provedeném řízení odebere.

Takže v Německu je možné podvodem získaný titul odebrat, a také se tak činí; zatímco v poměrech českých je možno takto podvodně získaný titul užívat i nadále, naprosto legálně...
MP
July 10, 2018 v 13.52
Josefu Poláčkovi
Ano, je to tak. Škola nemá možnost udělený titul odebrat. Na druhou stranu existuje možnost odebrat škole příslušnou akreditaci. Donutit ji, aby ručila za své zboží. Bohužel, zarezla nám chronická praxe, která toto řešení téměř znemožňuje. Viz ostuda s plzeňskými právy.

V případě nejnižších kvalifikačních prací to má docela logiku, student opravdu často nepozná, že se dopustil plagiátu. Přebírá obraty, které znějí správně v příslušném požadovaném odborném jazyce, přebírá postupy (které by pro potřeby bakalářky opravdu sám nevymyslel) a přebírá závěry, ke kterým sám nemohl dost dobře dojít. Napíše pak celé odstavce, o kterých netuší, že je vlastně opsal. Spoluodpovědnost vedoucího práce, který nevedl, a katedry, která schválila v rámci kvalifikační práce neproveditelné zadání atd. je často větší než odpovědnost samotného studenta.