Zlín volí nového senátora, tématy jsou dálnice a zdravotnictví
Radek KubalaPrvní kolo doplňovacích voleb do Senátu začíná na Zlínsku už v pátek odpoledne. Favoritem je zlínský primátor Miroslav Adámek za Starosty a nezávislé. Jako nezávislý kandiduje daňový poradce Tomáš Goláň, uspět mohou lidovci a ANO.
Lidé na Zlínsku budou v pátek a v sobotu vybírat v doplňovacích volbách nového senátora. Vítěz voleb nahradí Františka Čubu (SPO), který se svého mandátu vzdal letos v únoru po mnohaměsíční nepřítomnosti na jednání horní parlamentní komory. Favoritem voleb je primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN), postoupit ale mohou i kandidát politického hnutí ANO neurochirurg Michal Filip nebo lidovecká radní Zlínského kraje Michaela Bláhová (KDU-ČSL). Lékařem je i kandidát ČSSD Radim Jünger, takže není překvapení, že právě zdravotnická témata se v kampani často objevují.
„Pokud bude větší účast v samotném Zlíně, má velké šance uspět oblíbený primátor Miroslav Adámek, který město vede už druhé volební období. Uspět může také nezávislý kandidát, který dokáže spojovat protibabišovsky naladěné voliče,“ řekl Deníku Referendum politolog Lukáš Jelínek.
Do role odpůrce současného premiéra v demisi Andreje Babiše se nejvíce stylizuje daňový poradce Tomáš Goláň kandidující za hnutí Senátor 21. Goláň se dostal do veřejného povědomí v posledních letech jako zastánce lidí postižených zajišťovacími příkazy. Těmi ministerstvu financí podřízená finanční správa likvidovala firmy, z nichž některé konkurovali firmám Babišova holdingu Agrofert. Právě za způsob, kterým popisuje zneužívání zajišťovacích příkazů finanční správou, vyhlásil Deník Referendum Tomáše Goláně druhou největší osobností roku 2017.
„Chtěl bych svou prací dokázat, že Senát není jenom odkladištěm nepohodlných politiků, ale důležitým ústavním orgánem. Chci pomoct s přípravou novely daňového řádu, která vrátí poplatníkům jistoty, které měli dříve,“ řekl Tomáš Goláň při oznámení své kandidatury.
Miroslav Adámek (STAN) zase chce v Senátu bránit Ústavu. „Senát chápu jako pojistku demokracie a parlamentního systému, který je v České republice zažitý a funkční. Jeho úloha v poslední době vzrůstá a to v souvislosti se snahami omezovat vliv Poslanecké sněmovny a s pokusy ohýbat či přímo měnit Ústavu naší země," uvedl Miroslav Adámek v tiskové zprávě.
Na uvolněný post za Čubu kandiduje osm mužů a jedna žena. Kromě výše zmíněných také zlínský zastupitel za KSČM Radomír Rafaja, novinář Aleš Fuksa (Pirátská strana), předseda SPOZ Lubomír Nečas a právní poradce Karel Nedbálek za Českou suverenitu.
Zdravotnictví, dálnice i EET
Mezi největší témata senátních voleb na Zlínsku patří dostavba dálnice D49 z Hulína do Fryštáku a dokončení obchvatu D55 v Otrokovicích, proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a také přímá volba starostů.
Jedním z výrazných témat kampaně je i budoucnost krajské nemocnice. Podle Radima Jüngera (ČSSD) by měla zůstat stávající podobě centrální krajské nemocnice ve Zlíně, protože je díky tomu zajištěna dostupnost péče pro lidi z celého kraje. Pokud jde o zdravotnictví, tak kromě Adámka (STAN) a Nedbálka (ČS) ostatní kandidáti souhlasí s proplácením nemocenské v prvních třech dnech nemoci.
Osm kandidátů schvaluje nový zákon omezující připomínky ekologických organizací ke stavbám dálnic. Výhrady k zákonu má pouze Tomáš Goláň, který chce urychlit práci úřadů rozhodujících o námitkách aktivistů pomocí stanovení pevných lhůt pro jejich vyřízení.
Dopravní obslužnost a debaty o infrastruktuře jsou velkými tématy v kraji i podle Lukáše Jelínka. „Kromě těchto témat se,“ podle něj „kandidáti musejí vypořádávat také s problematikou stabilní zaměstnanosti, zejména mimo velká města.“
Fuksa, Goláň a Nečas podporují zrušení elektronické evidence tržeb. Referendum o vystoupení z Evropské unie by podpořil sociální demokrat Jünger a komunista Rafaja. Nečas a Rafaja by také podpořili ústavní právo na držení zbraně.
Při posledních senátních volbách v obvodu Zlín porazil František Čuba (SPOZ) na podzim 2014 ve druhém kole současnou poslankyni a tehdejší senátorku Alenu Gajdůškovou (ČSSD). Někdejší předseda slušovického družstva však do Senátu nechodil, na mandát nakonec rezignoval po rok a půl trvající nepřítomnosti.
Nový senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020. Případné druhé kolo senátních voleb proběhne za týden, tedy 25. a 26. května.