Ekologové: Nové bloky jaderné elektrárny budou drahé a nevyplatí se

Vysoké finanční náklady na stavbu nových jaderných bloků jsou podle ekologů z Hnutí DUHA problém, který stát musí vyřešit ještě před rozhodnutím o stavbě. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce způsob financování představit v květnu.

(rk)

28.03.2018 09:02

Dukovany

Kvůli vysokým investičním nákladům se podle ekologů elektřina z jaderných zdrojů nemůže uplatnit na trhu, a tudíž bude vyžadovat silné státní zásahy s dopady na peněženky spotřebitelů elektřiny a daňových poplatníků. Repro DR

Dopady stavby nových bloků jaderné elektrárny v Dukovanech na státní rozpočet by podle ekologů z Hnutí DUHA a sdružení Calla byly dramaticky vysoké. Reagují tak na pondělní jednání Stálého vládního výboru pro jadernou energetiku, který měl vládě doporučit způsoby financování nových bloků. Členové výboru se však shodli, že materiály je potřeba dopracovat a finální doporučení chtějí dát až v květnu.

Kvůli vysokým investičním nákladům se podle ekologů elektřina z jaderných zdrojů nemůže uplatnit na trhu, a tudíž bude vyžadovat silné státní zásahy s dopady na peněženky spotřebitelů elektřiny a daňových poplatníků.

Podle propočtů konzultační společnosti Candole Partners by mohli spotřebitelé elektřiny zaplatit v případě udělení podpory formou garantovaných výkupních cen pro nové reaktory na dobu pětatřiceti let až jeden bilion korun. Ekologové připomínají také špatné zkušenosti se stavbou nových reaktorů z celého světa.

„V Evropě, Asii i Americe lze zdokumentovat řadu jaderných projektů, které v různých fázích drhnou a doba jejich výstavby se prodlužuje. Dosavadní vývoj v České republice rozhodně nenasvědčuje tomu, že by u nás bylo zaděláno na excelentní příklad dobré praxe. Většina politických stran si dala nové reaktory do programu, ale žádná nemá jasno v tom, jak je zaplatit. Dosavadní postup současné vlády se nápadně podobá kostrbatým procesům z ostatních zemí,“ uvedl v tiskové zprávě programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh.

Namísto investicí do atomové energie by se měl stát podle ekologů zaměřit na účinnou podporu obnovitelných zdrojů. Jejich slova Deníku Referendum potvrdil i bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD), který proces přípravy stavby nových bloků podrobně sleduje. Zároveň dodal, že náramně složité bude v českých podmínkách logisticky zajistit přepravu materiálů pro stavbu.

„Otázka přepravy nejdůležitějších komponentů je technicky mimořádně náročná. Vyžaduje velkou přípravu možných tras a hodně času, aby se přepravce vyhnul různým překážkám, jako jsou například nízké mosty,“ vysvětlil Vladimír Špidla.

Ministr: jádro potřebujeme
Podle ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hüner (ANO) je však stavba nových bloků jaderných elektráren nutná pro zajištění dodávek elektřiny po roce 2035, kdy končí životnost starým blokům v Dukovanech. Studie, se kterými ministerstvo pracuje, je však podle něj potřeba dopracovat.

Konkrétně výbor zkoumá tři investiční modely, podle nichž by měla výstavbu prostřednictvím svých společností zajišťovat polostátní firma ČEZ, nebo stát. „Rovněž zjišťujeme, jak lze takový náročný projekt, jako je nový blok jaderné elektrárny, ufinancovat. Zatímco u investorských modelů experti navrhli pořadí dle jejich vhodnosti, u způsobů financování optimální model hledáme,“ řekl Tomáš Hüner.

O možnost stavět nové bloky v Dukovanech se ucházejí jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power, čínská China General Nuclear Power, americká Westinghouse Electric, francouzské společnosti Areva a Electricité de France (EDF) a ruský Rosatom.

Po dokončení plánu investic a financování celého projektu bude vláda vybírat jednoho z šesti výše popsaných dodavatelů. Podle plánu by se mělo začít stavět v roce 2025 a nový blok má vybraná firma dokončit přibližně v době odstávky starých bloků elektrárny, tedy okolo roku 2037.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.