Politickými aktéry jsme i my
Redakce DRZveřejňujeme prohlášení iniciativy Brno za svobodné vysoké školy, jež navazuje na protestní akci #VyjdiVen. Iniciativa hodlá pokračovat v aktivitách na obranu svobodných médií a vzdělávacího systému a vyzývá veřejnost k zapojení.
Jsme neformální skupina brněnských studentů a studentek, která volně navazuje na iniciativu Brno Za svobodné vysoké školy. Ta vznikla v čase dosud největších studentských protestů proti tehdejšímu ministru školství Josefu Dobešovi a návrhům tehdejší Topolánkovy vlády na zavedení školného.
Věděli jsme o chystané výstražné stávce a snažili jsme se definovat naši pozici vůči ní. Současné vzedmutí občanské společnosti vítáme jako nutnou odpověď na společenskou krizi. Krizi, které čelí nejen region střední Evropy, ale která je globální. Nemůžeme stát mimo proud společenské transformace, přesto jsme v některých ohledech vůči podobě akce byli kritičtí.
Rozhodli jsme se formulovat projev, který díky otevřenosti organizátorek a organizátorů akce mohla přednést Lála Myslíková, přestože jsme se o něj přihlásili až těsně před začátkem akce. V návaznosti na něj píšeme toto prohlášení.
Minulost Andreje Babiše je jistě odsouzeníhodná, ale ještě závažnější je jeho současné působení. Skutečným problémem je premiér v demisi, oligarcha, který systematicky dělá ze státu, školství a médií svou firmu. V živné půdě rozdělené společnosti klíčí semínka fašismu SPD, živená chemickými hnojivy divize Agrofertu Žlutého barona.
Odmítáme fašismus a chceme okamžitý politický konec Okamury. Člověk relativizující romský holokaust nemá místo v Poslanecké sněmovně a stejně tak ho nemají ti, kteří ho mlčením legitimizují. Ať už je to Babiš, Filip, nebo Pelikán. Odmítáme útoky na instituce veřejné služby. Ať už to jsou fungující a kritická média, nebo vzdělávací systém. Cílené útoky na humanitní obory od prezidenta Zemana jsou toho ukázkovým příkladem. Tyto obory budují porozumění a reflexi, kterou naše společnost akutně potřebuje.
Dehonestující útoky na sociální a kulturní antropologii jsou přitom obzvláště zrůdné. Namísto veřejně dostupného a nestigmatizovaného studia tohoto oboru v České republice totiž Zemanova dcera Kateřina díky svému privilegovanému postavení může studovat tento Zemanem vysmívaný obor na prestižní britské univerzitě. Aniž by mohla za chyby svého otce, tento fakt dobře ilustruje Zemanovo pokrytectví. Upozorňujeme proto také na nedávný zánik oboru gender studies na Fakultě sociálních studií v Brně. Studium znamená zápal. Zápal pro společnou věc. Kde jinde pěstovat kritické myšlení než na akademické půdě? Kdo jiný jej bude pěstovat, když ne my?
Stejný metr v nás vyvolává falešný pocit spravedlnosti. Startovní čára není pro všechny stejná, ať už z důvodu etnicity, rodinného zázemí, genderu nebo třídy. Když z nerovného startu uděláme stejný krok dopředu, nerovnost zůstane. Kdo startuje vepředu, nemusí hnout brvou a čekají na něj vavříny. Kdo startuje na chvostu, může se snažit sebevíc, ale přesto skončí hluboko v poli poražených. Vážně chceme, aby se všem měřilo stejným metrem v cíli? Neměli bychom spíše chtít rovnou výchozí pozici?
Výzva Vyjdi ven chce, aby všichni dodržovali pravidla, včetně těch nepsaných. Víme ale skutečně všichni, jaká tato pravidla skutečně jsou? Odmítáme prázdné moralizování a volání po starých dobrých pořádcích, ať už první republiky, nebo devadesátých let, nebo dneška. Ptáme se, kdo pravidla píše. A dáváme hlas těm, kteří pravidla psát nemohou. Etiketa není společenský program. V tradici Rosy Parks, Mahátmy Gándhího a Martina Luthera Kinga říkáme, že jsou situace, kdy nestačí podporovat dané ústavní a společenské zvyklosti.
V emancipační snaze navazujeme na revoltující studentstvo roku 1968, 1989 a 2011. V tradici pařížských studentských protestů roku 1968 dáváme všechnu moc imaginaci. Žádná finanční spoluúčast na studiu není možná. Chceme celoživotní vzdělání všech pro všechny bez bariér.
Klást požadavky pro politické představitele je nám málo. My sami jsme političtí aktéři, protože politika pro nás je víc než dohody politických stran v poslanecké sněmovně. Děláme politická rozhodnutí v osobních životech i v ulicích. Mnoho našich přátelství vzniklo právě tam, ať už při blokádách neonacistických pochodů, při sbírání podpisů pod petice, nebo během cyklojízd.
Přidejte se k nám, napište nám na e-mail svobodnevysokeskoly@gmail.com. Naše další otevřené plénum proběhne ve středu 28. března od 20:00 na Ateliéru intermédií (místnost 406) na Fakultě výtvarných umění v Brně (Údolní 53).