Kauza Lexikon končí nikoli smírem

Rozepři mezi literárními historiky Ústavu pro českou literaturu a vedením této instituce zhodnotila Komise pro etiku vědecké práce. Za pravdu dala vedení.

(-jv-)

01.04.2010 16:00

Zz

Helena Illnerová: K porušení kodexu nedošlo, za vším stojí nedostatek komunikace. Foto Wikimedia Commons

Mediální kauza, která se na přelomu prosince a ledna dostala na stránky českých novin, je nejspíš u svého konce. Řešitelský tým literárních historiků, pracujících na digitalizaci Lexikonu české literatury, se obrátil na Komisi pro etiku vědecké práce AV ČR, aby posoudila, zda nedošlo k chybě na straně vedení Ústavu pro českou literaturu.

Komise složená z bývalé předsedkyně Akademie věd Heleny Illnerové a dalších vědeckých osobností ve svém stanovisku uvedla, že porušení Etického kodexu výzkumných pracovníků ze strany ředitele Ústavu české literatury AV ČR nebylo prokázáno. Ředitel ústavu Pavel Janoušek svým jednáním výzkumné pracoviště nepoškodil, když se rozhodl pro změnu financování jednoho z členů týmu.

Komise naopak vyjádřila podiv nad skutečností, že se tým tak snadno vzdal svého projektu, a vyslovila politování nad tím, že tzv. kauza Lexikon byla silně medializována. Konstatovala zároveň existenci letitých rozporů mezi členy týmu a vedením ústavu a nedostatečnou vzájemnou komunikaci obou stran.

Grantová agentura ČR vyšla vstříc požadavku týmu, který ukončil svoji práci na Lexikonu, a zastavila jeho financování. Vedení ústavu nicméně stále považuje digitalizaci Lexikonu a jeho zveřejnění na internetu za klíčový projekt a chce na něm nadále pracovat, třebaže jej bude muset financovat z vlastních prostředků.

Vedení Ústavu pro českou literaturu dále uvedlo, že tzv. kauzu Lexikon považuje za ukončenou.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.