Jaké jistoty nabízí ANO na stáří
Jiří DolejšVelký díl protestních hlasů, který získalo ANO, patřilo seniorům. Co od něj tito lidé očekávají jim zvolení zástupci můžou a nemůžou splnit?
V posledních parlamentních volbách získalo hnutí ANO mnohé protestní hlasy, a to často z řad seniorů. Andrej Babiš dokázal, že umí být flexibilní ve svých programových postojích. Ačkoliv ve vládě sám neinicioval klíčová sociální opatření prospěšná pro seniory, ve volebním klání se tím dokázal nejúčinněji chlubit. Spor kolem analýzy úřadu vlády, zda se opatřením pro seniory má říkat reforma, či nikoliv, zůstal pod úrovní vnímání běžného občana.
Zůstalo zapomenuto, že nejrazantnější požadavky na zvýšení penzí měli komunisté (včetně návrhu na jednorázovou kompenzaci 1200 korun), že takové návrhy jako ten na opětné zastropování odchodu do důchodů přicházely z resortu spravovaného ČSSD. Zapadlo také, že z ANO zaznívala slova lítosti nad zrušeným systémem kapitálového spoření na stáří. Totéž se týkalo pochybností, zda lze trvale udržet zastropování důchodu na současných 65 letech.
Na ten samý fenomén (vítězství schopnosti sebeprezentace nad reálnými činy) si po posledních volbách stěžovali i němečtí sociální demokraté: že v koaliční vládě dokázali - proti odporu pravice - prosadit celou řadu sociálních opatření, ale nijak nedokázali lidem zprostředkovat, že to byla jejich zásluha. A tak nakonec ovoce jejich díla sklidila "mamá" Merkelová.