Začíná festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Zahájí jej Mečiar

Organizátoři slibují, že letos bude festival dokumentárních filmů Ji.hlava političtější. Výběr filmů i forma zahajovacího večera to potvrzují.

(kul)

24.10.2017 15:00

Ji_hlava_1_jan_hrom_dko

Jedním z exkluzivních hostů festivalu je islandský skladatel a filmař Jóhann Jóhannson, kterého proslavily soundtracky k filmům jako Teorie všeho či Příchozí a který složil letošní festivalovou znělku. Foto Jan Hromádko

Dvacátý první ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava začíná v úterý 24. října. Festival představí téměř tři sta padesát snímků, z toho sedmdesát ve světové premiéře. Organizátoři slibují, že tentokrát bude trochu političtější, o čemž svědčí už forma zahajovacího večera. O slavnostní zahájení v duchu politického sjezdu se postará divadlo VOSTO5 a režisér Jiří Havelka, zahajovacím filmem se stane slovenský dokument Mečiar režisérky Terezy Nvotové.

Nvotová se bývalému slovenskému premiérovi věnovala už ve svém bakalářském snímku prezentovaném během předchozích ročníků festivalu. „Film vyvolal velký ohlas, lidé i média se ptala, kde a kdy budou další projekce. Tenkrát jsem si uvědomila, že portrét Mečiara musím zpracovat komplexněji a víc do hloubky,“ vysvětluje autorka.

O političnosti festivalu svědčí i další dokumenty jako třeba Náhodný anarchista (2017) o deziluzi z politiky Západu, Nejsem žádný tvůj negr (2016) o boji proti bílé nadřazenosti, Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy (2017) o vyhlídkách změny ekonomického uspořádání anebo Poslední v Aleppu (2017) o zachraňování obětí syrské války.

Žlutý baron v Jihlavě
V pátek ráno přijde na řadu projekce snímku Selský rozum o podnikání Andreje Babiše, který se inspiroval investigativní prací Deníku Referendum shrnutou v knize Žlutý baron. Po promítání bude následovat diskuse s tvůrci dokumentu Vítem Janečkem, Zuzanou Piussi a redaktory Deníku Referendum Jakubem Patočkou a Zuzanou Vlasatou.

V premiéře se představí snímek Hranice práce ze série Český žurnál, který mapuje podmínky ve špatně placených zaměstnáních. Na vlastní kůži si je vyzkoušela reportérka Saša Uhlová a na základě její práce natočila dokument Apolena Rychlíková.

Jedním z exkluzivních hostů je islandský skladatel a filmař Jóhann Jóhannson, kterého proslavily soundtracky k filmům jako Teorie všeho (2014) či Příchozí (2016) a který složil letošní znělku festivalu. V Jihlavě bude mít přednášku o filmové hudbě a uvede vlastní dokument Konec léta (2015), který osobně doprovodí živou hudbou. Přijede také ruská exilová novinářka Žanna Němcovová, dcera zavražděného ruského politika Borise Němcova.

Letošní Ji.hlava nabídne i průřez dějinami psychedelického filmu nebo velkou přehlídku tchajwanského dokumentu. Festival se s návštěvníky rozloučí světovou premiérou snímku Kandidát: Vzestup Emmanuela Macrona (2017) z úspěšné kampaně současného francouzského prezidenta.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.