Platy ve veřejném sektoru se zvýší. O rozpočtu vysokých škol se bude jednat

Vládní kolice se během krátkého jednání shodla na zvyšování platů ve veřejném sektoru. Učitelé dostanou přidáno patnáct procent, ostatní státní zaměstnanci deset procent. O rozpočtu pro vysoké školy budou strany dále jednat.

(jg)

11.09.2017 10:01

Sobotka

„Mým cílem bylo, aby se strany dnes dohodly, že ke zvýšení platů dojde od 1. listopadu. A mám radost, že se nám to podařilo,“ řekl po koaličním jednání Bohuslav Sobotka. Foto web vlády ČR

Strany vlády koalice se na pondělním raním jednání shodly, že od prvního listopadu zvýší tarifní platy učitelů a učitelek o patnáct procent. Ostatním zaměstnancům a zaměstnankyním ve veřejném sektoru vzrostou platy o deset procent.

„Mám radost, že se dnes strany shodly. Protože na začátku jednání některé koaliční strany nechtěly zvyšovat platy ostatním státním zaměstnancům a soustředily se jenom na učitele,“ řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka s tím, že příslušné nařízení vlády předloží ministerstvo práce a sociálních věcí do konce září. Nařízení bude zahrnovat i zvýšení platů lékařů a sester, k němuž dojde počátkem příštího roku. Zvyšování platů dle slov premiéra vyžaduje dodatečný nárok na stání rozpočet ve výši zhruba třiadvaceti miliard korun.

„Heuréka. Je to velký den. Jsem velmi spokojen,“ řekl volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek po konci koaličního jednání. „Změnilo se hodně. Ještě před týdnem jsme byli jediní, kdo chtěl od prvního listopadu zvyšovat platy, a dnes máme dohodu. My jsme před týdnem požádali ministra financí, aby se podíval na příjmy, protože jsme byli přesvědčení, že tam ty prostředky jsou. A jsem rád, že nám ministr financí řekl, že našel dalších dvacet tři miliard korun,“ dodal Zaorálek s tím, že schodek rozpočtu není třeba zvyšovat.

Ministr financí Ivan Pilný v neděli v Otázkách Václava Moravce oznámil, že v novém návrhu státního rozpočtu zvýšil jeho příjmy o jednadvacet miliard korun. Další potřebné finanční prostředky mají najít jednotlivé rezorty v nespotřebovaných výdajích. Předseda politického hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že se strany vládní koalice shodly, že se na dofinancování rozpočtových priorit využije pětadvacet procent disponibilních nespotřebovaných výdajů. Což představuje zhruba deset miliard korun.

Sociální demokracie, lidovci a politické hnutí ANO se ale prozatím nedohodly na zvyšování rozpočtu vysokých škol. Ty požadují celkem čtyři a půl miliardy korun, které by měly být použity především na růst platů a doktorandských stipendií. Tyto požadavky by měly být uspokojeny právě z nespotřebovaných výdajů. Avšak žádná z koaličních stran prozatím nepočítá s tím, že by vysoké školy dostaly tolik, kolik požadují. Zaorálek, Babiš i lidovecký předseda Bělobrádek říkali, že vysokým školám by se mohl rozpočet pro příští rok zvýšit o dvě a půl až tři miliardy korun. Všichni rovněž zopakovali, že návrh zákona o státním rozpočtu schválí vláda do konce září.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.