Facebookem k depresi?
Zuzana VlasatáKniha psycholožky Jean Twengeové, podle níž iGenerace, která už nepoznala svět bez internetu a smartphonů, vyrůstá se závažnými psychickými problémy. Autorka tvrdí, že se jedná o paradoxní důsledek virtuálních sociálních sítí.
Každý den bych mohla s otevřenou pusou přihlížet, co dokáže moje roční dcera s chytrým telefonem či tabletem. Jak svižně svým maličkým prstíčkem běhá po obrazovce, obratně ťuká na místa, která reagují rozsvícením či pípnutím. Od chvíle, kdy z mého uzamčeného telefonu volala už třem různým lidem — neptejte se, jak to dokázala, já to neumím — se snažím držet mobil i tablet co nejvíce z jejího dosahu. Ale samozřejmě nejen proto. Hlodá ve mně svědomí: Nemůžu jí tím nějak uškodit?
Ve Spojených státech vychází kniha doktorky psychologie Jean Twengeové s názvem iGen: Why Today’s Super-Connected Kids Are Growing Up Less Rebellious, More Tolerant, Less Happy — and Completely Unprepared for Adulthood — and What That Means for the Rest of Us (iGenerace: Proč jsou dnešní super-propojené děti méně vzdorovité, tolerantnější, méně šťastné — a totálně nepřipravené na dospělost — a co to znamená pro nás ostatní). Už teď se o ní vzrušeně diskutuje. Autorka zveřejnila úryvek z knihy v časopise The Atlantic, po čemž se stal hitem sociálních sítí, respektive rodičů, kteří jej sdíleli s komentářem: „Já to věděl/a!“. The Atlantic jej totiž opatřil štěpným titulkem: Zničily smartphony celou generaci?“
Teze, formulované v článku, vyvolaly také několik kritických a relativizujících reakcí z akademické obce i odjinud. Týkaly se převážně autorčiny výzkumné metody. Twengeová na ně dostala příležitost reagovat v rozhovoru pro Guardian. Soudím, že si poradila poměrně přesvědčivě.
Přijde mi to úsměvné, když se mi před 20 lety spolužáci smáli, že trávím příliš času u počítače. Jeden čas (v počátcích Internetu) mi dokonce síťová komunikace připadala tak nějak podivně romantická, ale brzy jsem zjistil, že to prostě není nic pro mě a dávám přednost osobnímu kontaktu. (A jsem v důsledku toho rád, že nejsem závislý na sociálních sítích, vystačím si s HackerNews.)
Nicméně, chtěl bych poznamenat ještě jeden podstatný negativní efekt sociálních sítí (a Internetu a televize), na který upozorňoval už můj otec - jelikož je všechno dostupné okamžitě, a všude je plno reklamy, narušuje to lidskou schopnost se soustředit, která je důležitá pro seriózní intelektuální činnost.
Což dokumentuje třeba tento citát od Marka Zuckerberga:
Zuck: Yeah so if you ever need info about anyone at Harvard
Zuck: Just ask
Zuck: I have over 4,000 emails, pictures, addresses, SNS
[Redacted Friend's Name]: What? How'd you manage that one?
Zuck: People just submitted it.
Zuck: I don't know why.
Zuck: They "trust me"
Zuck: Dumb fucks
Jako i fakt, že drtivá většina příjmů Facebooku je z prodeje reklamy.
"sociální média se podílejí na oslabování tradičních médií, čímž zprostředkovaně podrývají i demokracii ve společnosti"
To by mohlo být i pravdivé, kdyby se použilo jiné slovo, než "demokracie".
Asi se zde spíš než demokracie myslí forma uspořádání společnosti, kterou kritizuje Noam Chomsky třeba v knize Manufacturing Consent. (Třeba http://www.alternet.org/media/10-brilliant-quotes-noam-chomsky-how-media-really-operates-america)
Ale co se dá dělat, na Internetu lze holt občas nalézt i zavádějící tvrzení. Jen bych nerad, aby díky tomu DR skončilo v koši samozvaných cenzorů z řad provozovatelů sociálních sítí, když už poslední dobou takový přístup redakce tak vehementně prosazuje - přece jenom jsou tu občas i dobré články.