Dokument: Nemůžeme mlčet k situaci polské justice

Zveřejňujeme společné prohlášení vrcholných představitelů české justice k situaci v Polsku. Justiční reforma schválená polským parlamentem, který kontrolují krajní nacionalisté, ohrožuje nezávislost soudů a podemílá základy právního státu.

Dr_logo

Redakce DR

21.07.2017 14:44

245351_mediafax_mikulas_krepelka

Pavel Rychetský a spol. se ozvali k situaci svých polských kolegů. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Polská republika /RzeczpospolitaPolska/ a její národ jsou pro nás trvalou a neoddělitelnou součástí společenství národů střední a východní Evropy sdílejícího po staletí společný osud. Hrdinství polského národa za 2. světové války, jeho odpor proti diktátu bývalého Sovětského svazu i domácím totalitním praktikám, stejně jako jeho úspěšné obnovení státní svrchovanosti a nastolení demokratického systému a právního státu po roce 1989 bylo pro nás významnou a trvalou inspirací.

V posledním roce jsme však u našeho blízkého souseda svědky vývoje, který ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát. Po ochromení Ústavního tribunálu a podřízení veřejnoprávních médií momentální státně stranické politice v minulém roce dochází v těchto dnech k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví.

Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, o obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu, které umožňují výkonné i zákonodárné moci zcela zbavit soudní moc její nezávislosti, nepohodlné soudce zbavit mandátu a podřídit soudní moc politickému řízení, představují útok na samotné základy fungování demokratického právního státu. I při vědomí suverenity polského státu a respektu k ní, nemůžeme mlčet ke krokům, které ohrožují její samotný zdroj, kterým jsou nedotknutelné hodnoty evropské civilizace, humanismu a základních práv a svobod.

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu
Pavel Šámal, předseda Nejvyššího soudu
Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu
Pavel Zeman, Nejvyšší státní zástupce
Anna Šabatová, Veřejná ochránkyně práv


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Sobota, 22.Července 2017, 11:15:47

Proč jste prohlášení vydali nyní?

Víte, je důležité si nejdříve popsat politickou situaci v zemi. Věci se v polském parlamentu projednávají zásadně přes noc a za velmi brutálních podmínek – parlament je obklíčen zátarasy a vodními děly. Chodbami parlamentu se prochází ozbrojená stráž, která má za úkol oddělovat předsednictvo od opozice. Opozici je bráněno všemožnými způsoby ve vystupování a svobodě projevu. Je běžné, že při jejich projevech jsou vypínány mikrofony nebo se zhasínají světla v místnosti. To jsou pro jakoukoliv demokracii neúnosné podmínky.

https://www.respekt.cz/politika/baxa-k-tomu-co-se-odehrava-v-polsku-uz-nemuzeme-mlcet

To je tedy síla.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.